Průlom ve výzkumu kmenových buněk
Technologie
Foto: Shutterstock

Průlom ve výzkumu kmenových buněk

Výzkum ukázal, že ve stimulaci kmenových buněk vysokofrekvenčními zvukovými vlnami může být ukryto tajemství jejich rychlé a efektivní přeměny na kostní buňky.

25.02.22

Tkáňové inženýrství je obor, ke kterému se od jeho vzniku v roce 1988 upínají zraky tisíců pacientů bojujících s úbytkem kostní hmoty nebo svalové tkáně – ať už kvůli degenerativním onemocněním nebo například rakovině. Největší výzvou při obnově kostní hmoty je potřeba obrovského množství kostních buněk, které se budou po implantaci do těla pacienta schopny stát součástí již existující struktury, kterou rozšíří a funkčně obnoví.

Problém je v tom, že dosavadní výzkumy kmenových buněk využívaly složitá a nákladná zařízení, která navíc nebyla schopna produkovat potřebné množství “nových” buněk. A navíc, využívaly kmenové buňky získané z kostní dřeně pacienta, což je velmi bolestivá procedura.

Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) zveřejnila novou studii, která prokázala, že stimulace kmenových buněk vysokofrekvenčními zvukovými vlnami odstartuje jejich rychlou a efektivní přeměnu na kostní buňky. Studie navíc zdůrazňuje fakt, že je proces stejně efektivní také na kmenových buňkách, extrahovaných z tukové tkáně, což je pro pacienta co do bolestivosti proces výrazně méně náročný.

Vedoucí výzkumného týmu, Dr. Amy Gelmi, uvádí: “Zvukové vlny zkrátily dobu, během které se kmenové buňky obvykle začnou měnit v buňky kostní, o několik dní. Tato metoda nevyžaduje použití preparátů na podporu tvorby kostní tkáně a je velmi jednoduše aplikovatelná. Má proto vysoký potenciál využití, ať už pro úpravu povrchu implantátů nebo pro přímou aplikaci do těla pacienta.”

Vysokofrekvenční zvukové vlny, užité pro stimulaci kmenových buněk, jsou generovány nízkonákladovým zařízením s mikročipem, vyvinutým v RMIT na základě více než desetiletého výzkumu působení zvukových vln nad 10 MHz na různé materiály. Výsledkem je zařízení, “díky kterému můžeme aplikovat žádoucí tlak na přesně určená místa na povrchu kmenových buněk, což odstartuje proces jejich přeměny. Zařízení je levné a jednoduché, takže jej lze snadno použít pro úpravu velkého množství kmenových buněk zároveň, což je pro efektivní tkáňové inženýrství zásadní,” říká profesor Leslie Yeo z RMIT.

 

ZDROJ

Související

Výskyt rakoviny u mladých lidí v posledních letech roste

Podle nové zprávy, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature Reviews Clinical Oncology, je rakovina s časným nástupem stále větší hrozbou pro světovou populaci. "V posledních několika desetiletích se výskyt časných forem rakoviny, obvykle definovaných jako rakovina diagnostikovaná u...


NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Potvrzeno: kočky jsou ignoranti a jejich páníčci je nezajímají

Jak uvádí nová studie zveřejněná v časopise Animal Cognition, vědci prokázali, že kočky zřejmě vědí, kdy na ně jejich majitelé mluví, ale někdy se rozhodnou to ignorovat. Výzkumníci zkoumali 16 partnerských dvojic, které žijí v garsonce spolu se svou kočkou. Nejprve kočkám pouštěli nahrávku...