Prestižní evropskou cenu získaly baterie z tekutých kovů
Technologie
Foto: Shutterstock

Prestižní evropskou cenu získaly baterie z tekutých kovů

Prestižní cenu European Inventor Award 2022 v kategorii pro země mimo Evropský patentový úřad získal letos profesor Donald Sadoway. Odborníky zaujala jeho práce na bateriích z tekutých kovů, které by mohly umožnit dlouhodobé skladování energie z obnovitelných zdrojů.

05.08.22

„Díky tomu, že vynález Donalda Sadowaye umožňuje skladování energie z obnovitelných zdrojů ve velkém měřítku, představuje obrovský krok k zavedení bezuhlíkové výroby elektřiny," říká António Campinos, prezident Evropského patentového úřadu. „Celou svou kariéru věnoval studiu elektrochemie a své odborné znalosti přetavil ve vynález, který při přechodu na zelenou energii představuje obrovský krok vpřed."

Profesor Sadoway byl oceněn na slavnostním předávání ceny Evropský vynálezce 2022 v mnichovských Bavorských ateliérech 21. června. Toto ocenění představuje jednu z nejprestižnějších evropských cen za inovace a je každoročně udělováno vynikajícím vynálezcům z Evropy i mimo ni, kteří mimořádně přispěli k technologickému pokroku a hospodářskému růstu. 

Při přebírání ceny v Mnichově Sadoway řekl: „Jsem ohromen. Když se podívám na všechny patentované technologie, které jsou na této akci zastoupeny, vidím nepřeberné množství skvělých řešení naléhavých problémů. Zajímalo by mě, zda porotci posuzují nejen stupně dokonalosti, ale i stupně naléhavosti. Baterie z tekutých kovů řeší existenční hrozbu pro zdraví naší atmosféry, která souvisí se změnou klimatu…

„Pořádáním této akce EPO oslavuje vynálezy. Vláknem, které spojuje všechny vynálezce, je jejich snaha změnit svět k lepšímu. Podle mého soudu neexistuje ušlechtilejší snaha. Možná je to tedy oslava ušlechtilosti."

Sadowayovy baterie z tekutých kovů se skládají ze tří vrstev kapaliny o různé hustotě, které se od sebe přirozeně oddělují stejně jako olej a ocet v salátové zálivce. Horní a spodní vrstva jsou vyrobeny z roztavených kovů, prostřední vrstva je tvořena roztavenou tekutou solí.

Aby kovy zůstaly v kapalném stavu, musí baterie pracovat při extrémně vysokých teplotách. Proto Sadoway navrhl izolovaný systém, který se zahřívá sám, takže nevyžaduje žádné vnější zdroje. Životnost baterií je více než 20 let, dokáží si udržet 99 % své kapacity po dobu 5 000 nabíjecích cyklů a neobsahují žádné hořlavé materiály, což znamená, že u nich nehrozí riziko požáru.

V roce 2010 Sadoway díky patentu na svůj vynález a podpoře Billa Gatese spoluzaložil společnost Ambri se sídlem ve státě Massachusetts nedaleko Bostonu, aby vyvinul komerční produkt. Společnost brzy nainstaluje vlastní jednotku na pozemek v Nevadě o rozloze 3 700 akrů. Baterie bude uchovávat energii z údajných 500 megawattů obnovitelných zdrojů, které se na místě nachází.

Sadoway se narodil v roce 1950 v rodině ukrajinských přistěhovalců v Kanadě a vystudoval chemickou metalurgii se specializací na tzv. extrémní elektrochemii - chemické reakce v roztavených solích a tekutých kovech zahřátých na více než 500 stupňů Celsia. Po získání titulů BASc, MASc a PhD, které získal na Torontské univerzitě, nastoupil v roce 1978 na fakultu MIT.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bývalý zaměstnanec Facebooku tvrdí, že Messenger záměrně vybíjí baterii vašeho telefonu

V rozhovoru pro deník New York Post bývalý datový inženýr společnosti Facebook George Hayward tvrdí, že mu společnost nařídila, aby tajně testoval mobilní telefony uživatelů, a když to odmítl, dostal výpověď. Hayward ve své žalobě u federálního soudu na Manhattanu tvrdí, že byl propuštěn, když se...