V novém Centru pro degradaci proteinů, které bylo založeno filantropy Davidem a Ruth Hillovými, bude díky daru 9 milionů liber Institutu pro výzkum rakoviny v Londýně pracovat 15 vědců.
„Mnoho moderních léků na rakovinu funguje tak, že blokují funkci škodlivých proteinů,“ uvedl profesor Ian Collins, vedoucí nového centra. „Naše buňky si vyvinuly vysoce účinnou techniku odstraňování škodlivých proteinů. Je součást každodenního života. Procesy degradace proteinů v našich buňkách však rozpoznávají pouze určité proteiny.“
„Věda nyní našla způsob, jak označit nové proteiny, kterých by se buňka jinak nedotkla, ale o kterých víme, že jsou škodlivé a podílejí se na rozvoji nádoru. Řekneme našim buňkám: můžete prosím přidat tento škodlivý protein do odpadu, který vynášíte? Prvním příkladem tohoto přístupu je lék na degradaci proteinů lenalidomid, který se používá k léčbě myelomu (nádorové onemocnění vycházející z plazmatických buněk), a který prokazatelně zlepšuje kvalitu života pacientů,“ řekl profesor Collins.
„Nikdy jsem slovo myelom neslyšela,“ prohlásila pětačtyřicetiletá Cecelia Brunottová z Farnhamu v hrabství Surrey, které bylo toto onemocnění diagnostikováno v roce 2020. „Dnes pracujeme na tom, aby byl můj stav stabilní a můj myelom byl pod kontrolou.“
Podle profesora Collinse byl léky jako lenalidomid mohly najít molekulu, která by jinak pokračovala v plnění své funkce při podpoře rakoviny. „V podstatě je to viditelné pro zařízení na likvidaci odpadu buňky. Označí ji k likvidaci a zajistí, aby byla zničena.“
Bylo také zjištěno, že podobný typ léku se zaměřuje na rakovinu prsu. Ten je známý jako selektivní degradátor estrogenových receptorů a degraduje protein, který je důležitým hnacím motorem rakoviny prsu.
„V současné době soustřeďujeme na využití degradace proteinů k vývoji nových léků na rakovinu velké úsilí,“ dodal Collins. „Doufáme, že v budoucnu bude tato technika využívána i k vývoji léků pro řešení jiných typů onemocnění. Má opravdu silný potenciál.“