Microsoft investuje 50 milionů dolarů do biorafinerie na výrobu paliva z alkoholu
Technologie
Foto: Shutterstock

Microsoft investuje 50 milionů dolarů do biorafinerie na výrobu paliva z alkoholu

Americká společnost LanzaJet, která bude příští rok v Georgii vyrábět letecké palivo z etanolu, oznámila investici od Microsoftu ve výši 50 milionů dolarů.

12.02.22

Letecký průmysl je z hlediska dekarbonizace považován za jeden z nejnáročnějších. Obnovitelné letecké palivo představovalo v roce 2019 méně než 0,1 % současné celosvětové poptávky po palivu pro proudová letadla. Toho se ročně spotřebuje asi 330 milionů tun, tedy aspoň podle loňských údajů od investiční banky Jefferies. Vlády i soukromí investoři se snaží posílit pobídky k výrobě tryskového paliva s nižšími emisemi uhlíku. 

Společnost LanzaJet se sídlem v Chicagu uvedla, že téměř dokončila stavební práce ve své biorefinerii Freedom Pines a v roce plánuje 2023 zahájit výrobu 10 milionů galonů udržitelného leteckého paliva (SAF) a obnovitelné nafty ročně z etanolu. 

I velké ropné společnosti, letecké společnosti a další subjekty obchodující s ropou, včetně Suncor Energy Inc., British Airways a Shell, LanzaJet financují. Bílý dům loni uvedl, že do roku 2030 chce snížit emise z letectví o 20 %. Letecké společnosti čelí tlaku ekologických aktivistů, aby snížily svou uhlíkovou stopu. V případě letecké dopravy to ale není nic snadného. 

Bidenova administrativa nabídla jako součást své legislativy Build Back Better daňové úlevy na výrobu udržitelného leteckého paliva, zákon je ovšem nyní zaseknutý v Kongresu. 

Evropská unie si klade do roku 2050 za cíl zvýšit množství SAF přimíchaného do ropného leteckého paliva na 63 %. Společnost Microsoft vytvořila v roce 2020 Climate Innovation Fund, aby během příštích čtyř let investovala 1 miliardu dolarů do urychlení vývoje technologie na odstraňování uhlíku.

 

ZDROJ

Související

Technologie vzdáleného měření emisí snižuje znečištění ovzduší ve městech

Není žádnou novinkou, že tisícovky aut vypouští do ovzduší takové lahůdky, jako jsou oxid uhelnatý, oxidy dusíku a částice, způsobující astma, srdeční selhání nebo rakovinu. Ačkoliv nově vyráběné vozy musí splňovat přísné emisní normy, vozy starší, neudržované nebo ty s vysokým nájezdem se “pyšní”...


Význam značky a trendy v online marketingu

V dnešní době je však využívání online marketingových nástrojů v řadě oblastí jasný „must have“, což znamená, že jsou tam v podstatě všichni v kategorii a samotné využívání nástroje nic nepřináší. Např. při využití vyhledávacích kampaní v e-commerce se v řadě kategorií cena za proklik u klíčových...


Trh s NFT dosáhl 22 miliard dolarů

Globální trh s NFT v roce 2021 dosáhl 22 miliard dolarů. Šílenství po uměleckých kolekcích, jako jsou Bored Ape Yacht Club a Matrix avatary, proměnilo digitální obrázky na důležitá investiční aktiva. Před NFT někteří zkušení investoři varují podobně jako před kryptoměnami a označují je za znak...