Letecké palivo z vody, CO2 a slunečního světla? Věda prověřuje možnosti solárních věží
Technologie
Foto: Shutterstock

Letecké palivo z vody, CO2 a slunečního světla? Věda prověřuje možnosti solárních věží

Švýcarští vědci tvrdí, že přišli na to, jak vyrobit palivo pro trysková letadla pouze z vody, oxidu uhličitého a slunečního světla.

26.08.22

Nový výzkum zveřejněný v časopise Joule vysvětluje, jak tým postavil solární věž, která celý proces zvládne. Věž využívá sluneční energii k výrobě syntetických alternativních paliv. Kerosin, který solární věž vyrábí, je údajně připraven k běžnému použití v letectví, včetně skladování a létání, což je vzhledem k nebývale vysoké uhlíkové stopě letecké dopravy mimořádně zajímavá představa.

"S naší solární technologií jsme ukázali, že můžeme vyrábět syntetický kerosin z vody a CO2 namísto jeho získávání z fosilních paliv," uvedl Aldo Steinfeld, spoluautor studie, v tiskovém prohlášení. "Množství CO2, které se uvolní při spalování kerosinu v proudovém motoru, se rovná množství, které se spotřebuje při jeho výrobě v solárním zařízení. To činí palivo uhlíkově neutrálním, zejména pokud budeme jako složku používat CO2 zachycený přímo ze vzduchu, doufejme, že v nepříliš vzdálené budoucnosti."

Hledání lepších metod výroby energie ve všech oblastech nebylo skutečně nikdy tak důležité.

Země po celém světě se snaží uspokojit poptávku po energii, protože usilují o energetickou nezávislost na Rusku. V USA některé energetické sítě přímo selhávají a jiné státy, jako Kalifornie, usilovně pracují na zajištění obnovitelné energie, která nezhoršuje klimatické změny.

Tryskové palivo je se změnou klimatu spojeno stejně úzce jako energetické sítě. Doufejme, že odborníci na energetiku budou pokračovat, dokud nedojdou k řešení.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...