Letecké palivo z vody, CO2 a slunečního světla? Věda prověřuje možnosti solárních věží
Technologie
Foto: Shutterstock

Letecké palivo z vody, CO2 a slunečního světla? Věda prověřuje možnosti solárních věží

Švýcarští vědci tvrdí, že přišli na to, jak vyrobit palivo pro trysková letadla pouze z vody, oxidu uhličitého a slunečního světla.

26.08.22

Nový výzkum zveřejněný v časopise Joule vysvětluje, jak tým postavil solární věž, která celý proces zvládne. Věž využívá sluneční energii k výrobě syntetických alternativních paliv. Kerosin, který solární věž vyrábí, je údajně připraven k běžnému použití v letectví, včetně skladování a létání, což je vzhledem k nebývale vysoké uhlíkové stopě letecké dopravy mimořádně zajímavá představa.

"S naší solární technologií jsme ukázali, že můžeme vyrábět syntetický kerosin z vody a CO2 namísto jeho získávání z fosilních paliv," uvedl Aldo Steinfeld, spoluautor studie, v tiskovém prohlášení. "Množství CO2, které se uvolní při spalování kerosinu v proudovém motoru, se rovná množství, které se spotřebuje při jeho výrobě v solárním zařízení. To činí palivo uhlíkově neutrálním, zejména pokud budeme jako složku používat CO2 zachycený přímo ze vzduchu, doufejme, že v nepříliš vzdálené budoucnosti."

Hledání lepších metod výroby energie ve všech oblastech nebylo skutečně nikdy tak důležité.

Země po celém světě se snaží uspokojit poptávku po energii, protože usilují o energetickou nezávislost na Rusku. V USA některé energetické sítě přímo selhávají a jiné státy, jako Kalifornie, usilovně pracují na zajištění obnovitelné energie, která nezhoršuje klimatické změny.

Tryskové palivo je se změnou klimatu spojeno stejně úzce jako energetické sítě. Doufejme, že odborníci na energetiku budou pokračovat, dokud nedojdou k řešení.

 

ZDROJ

Související

Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů

Brazilská spotřebitelská agentura Senacon uvedla, že rozhodnutí Applu nezahrnout napájecí adaptéry do balení nových iPhonů diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“. Apple se proti zákazu odvolá. Společnost řekla agentuře Reuters , že bude spolupracovat s brazilskými úřady na...


Startup začal prodávat luxusní domy, které vyrůstají přímo z oceánu

Startup představil svůj projekt v USA Today. Domy nabízejí moderní čistě bílé interiéry a každý modul má navíc úchvatný 360stupňový výhled na oceán. Podle představ společnosti budou jako ostraha a kurýři sloužit drony a budou doručovat věci, jako jsou potraviny a léky, což se zdá být praktické....


Americké úřady schválily první malý modulární jaderný reaktor

V době, kdy se země po celém světě předhánějí v nahrazování elektráren na fosilní paliva, se rozhořela debata o tom, zda by důležitou roli měla hrát jaderná energie. Přestože tato technologie může zajistit velké a spolehlivé množství elektřiny bez emisí uhlíku, jejímu nasazení jako řešení...