Létající auto ze Slovenska získalo certifikaci letové způsobilosti
Technologie
Foto: Klein Vision

Létající auto ze Slovenska získalo certifikaci letové způsobilosti

Slovenský Dopravní úřad vydal osvědčení o letové způsobilosti létajícímu autu AirCar, schopnému dosáhnout rychlosti přes 160 km/h a nadmořské výšky 2 500 metrů.

31.01.22

Slovenský hybridní dopravní prostředek AirCar je často označován za létající auto. Je poháněn motorem BMW a jezdí na běžné palivo dostupné na všech čerpacích stanicích. Transformace z auta na letadlo trvá něco přes dvě minuty (článek i s videem najdete zde).

Certifikace slovenského Dopravního úřadu následovala po 70 hodinách letového testování a více než 200 vzletech a přistáních. Štefan Klein, vynálezce AirCaru, prohlásil, že certifikace otevírá cestu pro hromadnou výrobu efektivních létajících aut. Cestování na střední vzdálenosti se prý navždy změní. 

Létající auto absolvovalo loni v červnu 35minutový let mezi mezinárodními letišti v Nitře a v Bratislavě. Firma oznámila, že v blízké budoucnosti podnikne testovací let z Paříže do Londýna. 

Doktor Steve Wright, výzkumný pracovník v oblasti avioniky a leteckých systémů na University of the West of England, prohlásil, že je opatrným optimistou a jednoho dne budou létající auta vidět. Podobných konceptů, jako je AirCar, totiž existuje povícero. Mezi stroje, které jezdí po silnici a zároveň mohou létat, patří třeba tříkolový PAL-V Liberty, který létá jako gyrokoptéra, je v Evropě certifikován pro provoz na pozemních komunikacích a usiluje i o certifikaci Evropské agentury pro bezpečnost letectví. 

AirCar startuje a přistává jako konvenční letadlo a k létání vyžaduje pilotní licenci. To je pro jeho případné masové rozšíření podstatnou komplikací. Řada společností však pracuje na bezpilotních aerotaxi s autonomním letem a vertikálním přistáním a vzletem. 

Propagátoři tohoto přístupu doufají, že tyto aerotaxi budou pohodlnou a flexibilní formou dopravy. Některé projekty tohoto typu přitahují značné investice. Například americký Boeing oznámil, že investuje dalších 450 milionů dolarů do kalifornské společnosti Wisk. Ta také vyvíjí autonomní aerotaxi.

Související

„Sloni“ a Pendolina dostanou ETCS od francouzské firmy Alstom

Sedm vysokorychlostních vlaků Pendolino, které provozují České dráhy, vyrábí právě Alstom. Nyní budou vybaveny nejnovějším systémem ETCS tohoto francouzského dodavatele – ETCS Level 2 Baseline 3. Elektrické dvoupodlažní vlaky, které budou rovněž vybaveny digitálním zabezpečovacím systémem,...


Správa železnic bude využívat digitální mapy založené na technologii Hexagonu

Hexagon je světovým lídrem v oblasti řešení digitální reality. Kombinuje senzorové, softwarové a autonomní technologie. Pořízením přesných geodetických měření a digitalizací informací o majetku a infrastruktuře může Správa železnic jakožto provozovatel získat přesné informace o železniční síti a...


Češi žijí déle než Slováci. Mají také vyšší důchody

Čeští muži mají šanci na dožití téměř o tři roky vyšší než ti slovenští. Střední délka života žen v tuzemsku je pak o více než dva roky delší než na Slovensku. V roce 1993, kdy se Československo rozdělilo na dvě země, činila v Česku střední délka života u mužů 69,3 roku a u žen 76,5. Do roku 2019...