Létající auto ze Slovenska získalo certifikaci letové způsobilosti
Technologie
Foto: Klein Vision

Létající auto ze Slovenska získalo certifikaci letové způsobilosti

Slovenský Dopravní úřad vydal osvědčení o letové způsobilosti létajícímu autu AirCar, schopnému dosáhnout rychlosti přes 160 km/h a nadmořské výšky 2 500 metrů.

31.01.22

Slovenský hybridní dopravní prostředek AirCar je často označován za létající auto. Je poháněn motorem BMW a jezdí na běžné palivo dostupné na všech čerpacích stanicích. Transformace z auta na letadlo trvá něco přes dvě minuty (článek i s videem najdete zde).

Certifikace slovenského Dopravního úřadu následovala po 70 hodinách letového testování a více než 200 vzletech a přistáních. Štefan Klein, vynálezce AirCaru, prohlásil, že certifikace otevírá cestu pro hromadnou výrobu efektivních létajících aut. Cestování na střední vzdálenosti se prý navždy změní. 

Létající auto absolvovalo loni v červnu 35minutový let mezi mezinárodními letišti v Nitře a v Bratislavě. Firma oznámila, že v blízké budoucnosti podnikne testovací let z Paříže do Londýna. 

Doktor Steve Wright, výzkumný pracovník v oblasti avioniky a leteckých systémů na University of the West of England, prohlásil, že je opatrným optimistou a jednoho dne budou létající auta vidět. Podobných konceptů, jako je AirCar, totiž existuje povícero. Mezi stroje, které jezdí po silnici a zároveň mohou létat, patří třeba tříkolový PAL-V Liberty, který létá jako gyrokoptéra, je v Evropě certifikován pro provoz na pozemních komunikacích a usiluje i o certifikaci Evropské agentury pro bezpečnost letectví. 

AirCar startuje a přistává jako konvenční letadlo a k létání vyžaduje pilotní licenci. To je pro jeho případné masové rozšíření podstatnou komplikací. Řada společností však pracuje na bezpilotních aerotaxi s autonomním letem a vertikálním přistáním a vzletem. 

Propagátoři tohoto přístupu doufají, že tyto aerotaxi budou pohodlnou a flexibilní formou dopravy. Některé projekty tohoto typu přitahují značné investice. Například americký Boeing oznámil, že investuje dalších 450 milionů dolarů do kalifornské společnosti Wisk. Ta také vyvíjí autonomní aerotaxi.

Související

Virgin Hyperloop se místo na lidi zaměří na náklad

Společnost Virgin Hyperloop , patřící do stáje miliardáře Richarda Bransona, byla podle BBC News donucena okolnostmi, tedy pandemií Covid-19 a problémy globálních dodavatelských řetězců, ke změně svého záměru. List Financial Times, který o novince informoval jako první, uvedl, že firma Virgin...


6D TOP 10 2021: Roborejnok, superpočítače, steaky z 3D tiskárny i létající auto

1. Měkký robotí rejnok se dotkl dna Mariánského příkopu. Odolal tak tisíckrát většímu tlaku než je na hladině moře Se zájmem sledujeme, jak daleko do vesmíru doplují satelity, rakety a sondy, ale napadlo vás někdy kouknout se opačným směrem? Díky měkkému robotímu rejnokovi se lidstvu podařilo...


První kolo na světě na vodíkový pohon funguje bez baterií

Vodíkové kolo LAVO bylo navrženo tak, aby lidstvo posunulo zase o krok blíže k bezemisní společnosti. V době, kdy se kola jako dopravní prostředky stávají v přeplněných městech normou, překonává LAVO nevýhody elektrických jízdních kol tím, že ke svému pohybu využívá vodík a obejde se bez...