Lékaři poprvé transplantovali ucho vytištěné z buněk pacienta na 3D tiskárně
Technologie
Foto: Shutterstock

Lékaři poprvé transplantovali ucho vytištěné z buněk pacienta na 3D tiskárně

3D tisk ve zdravotnictví dosáhl nového milníku. Lékaři poprvé v historii úspěšně pacientce transplantovali ucho vyrobené na 3D tiskárně. Oznámila to společnost 3DBio Therapeutics, která se zabývá regenerativní medicínou a sídlí v New Yorku.

15.08.22

Potřeba nového ucha není příliš častá. Vrozená porucha zvaná mikrocie nicméně způsobuje, že jedno nebo obě vnější uši člověka jsou malé a nedostatečně vyvinuté nebo zcela chybí (takzvaná anocie). V USA se ročně narodí přibližně 1 500 dětí s tímto problémem.

Mikrocie nemusí nutně znamenat, že by člověk byl hluchý, neboť vnitřní ucho často tímto onemocněním není postiženo. Jedná se tak zejména o estetický problém. Děti s tímto onemocněním často podstupují chirurgickou rekonstrukci ucha (ve věku od čtyř do deseti let). Může se však jednat o nákladný a invazivní zákrok, při kterém se používají štěpy žeberní chrupavky a syntetické materiály. Konečný výsledek navíc nemusí být symetrický s nepostiženým uchem.

Pacientku, které bylo ucho vytištěné na 3D tiskárně nyní transplantováno, v dětství rekonstrukční operaci nepodstoupila. Deníku New York Times řekla, že jí vzhled ucha až do dospívání příliš nevadil. Nyní se ve svých dvaceti letech stala prvním člověkem, kdo novou proceduru podstoupil. Do klinické studie se spolu s ní zapojilo dalších jedenáct lidí. Její transplantace byla dokončena v březnu a zdá se, že se ucho bez problémů začleňuje do jejího těla.

Tajemství kolem technologie

Lékaři nejprve pořídili 3D sken jejího nepostiženého ucha, aby to nově vzniklé odpovídalo tvarem i velikostí. Následně provedli speciální metodu, při níž využili i buňky pacientčiny ušní chrupavky. Tisková zpráva neobsahuje konkrétní podrobnosti, jelikož technologie je patentovaná.

Je ale pravděpodobné, že použitá metodika tisku byla podobná té, která byla popsána v roce 2016 v článku v časopise Nature Biotechnology. Tehdy integrovaná tiskárna tkání a orgánů prokládala hydrogel, šetrný k buňkám, tužší látkou pro strukturální podporu a ponechávala drobné kanálky pro vstup kyslíku, aby živé buňky uprostřed struktury neodumřely.

Podobně také společnost 3DBio uvádí, že její platforma zahrnuje biologický inkoust terapeutické kvality, procesy, které rychle rozmnožují živé buňky, a technologii, která poskytuje dočasnou strukturální podporu, dokud živá chrupavka ucha nevyroste tak, aby byla dostatečně silná a sama se udržela. Firma sdělila, že implantované ucho bude v průběhu času pokračovat v regeneraci chrupavkové tkáně, čímž získá vzhled a pocit přirozeného ucha.

Rekonstrukce dalších tkání?

„Věříme, že klinická studie mikrocie může ukázat potenciál technologie, která bude v budoucnu poskytovat implantáty živé tkáně v dalších terapeutických oblastech,“ řekl spoluzakladatel a generální ředitel společnosti 3DBio Daniel Cohen. „Těšíme se, že budeme moci využít naši platformu k řešení dalších vysoce závažných, dosud nenaplněných lékařských potřeb, jako je rekonstrukce po lumpektomii, a nakonec ji rozšíříme i na orgány," dodal.

Společnost 3DBio byla založena v roce 2014 a vytváří živé implantáty, které jsou konstruovány na míru pacientům. Zaměřuje se na tkáně a chrupavky.

 

ZDROJ

Související

Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...


Praha se pyšní první tramvajovou zastávkou z 3D tisku

Přístřešek vznikl pomocí robotické technologie 3D tisku z ultra vysokohodnotného betonu (UHPC). Výroba přitom trvala pouhých 36 hodin. Další zajímavostí je i to, že skleněná střecha může měnit své osvětlení pomocí zabudovaných LED diod. „Kromě rychlosti výroby jsou dalšími důležitými výhodami...


Česká firma chce betonovým 3D tiskem pomoci Ukrajině

Digitální tisk s betonem urychluje stavební práce. Nabízí také větší flexibilitu a může ušetřit přibližně sedmdesát procent materiálu. „Na připravenou základovou desku se přiveze technologie – je to 3D tiskárna, která tiskne z betonu. Z dat z digitálního 3D modelu se potom převádí do reality,“...