Kosovo kvůli energetickým úsporám zakázalo těžbu kryptoměn
Technologie
Foto: Shutterstock

Kosovo kvůli energetickým úsporám zakázalo těžbu kryptoměn

Kosovo chce zákazem těžby kryptoměn omezit spotřebu elektřiny. Potýká se energetickou krizí způsobenou strmě rostoucími globálními cenami energií. Těžba je energeticky náročná a zahrnuje ověřování digitálních transakcí za účelem získání kryptoměn jako odměny.

10.01.22

Nárůstu cen elektřiny čelí celá Evropa. Kosovo je ve svém přístupu originální, nedostatek energie řeší plánovanými blackouty.  Největší uhelná elektrárna v tomto balkánském státě byla koncem minulého roku kvůli technickým problémům odstavena, což přinutilo Kosovo kupovat energii ze zahraničí za velmi vysoké ceny. 

60denní výjimečný stav, vyhlášený v prosinci, dal vládě pravomoc vyčlenit více peněz na dovoz energie a zavést přísnější omezení spotřeby energie. Nedostatek energie vyvolal celonárodní protesty a výzvy k rezignaci ministryně hospodářství Artane Rizvanolliové. 

Ceny energií po celé Evropě raketově rostou z různých důvodů, včetně nižších dodávek z Ruska a vysoké poptávky po zemním plynu. K prudkému nárůstu cen přispělo geopolitické napětí s Ruskem, které dodává do Evropy třetinu zemního plynu. Energetická krize doléhá na Kosovo více než na ostatní evropské země. Minulý měsíc tamní úřady uvedly, že Kosovo dováží 40 % své spotřebované energie. 

Ministryně Rizvanolliová prohlásila, že se vláda rozhodla zakázat těžbu kryptoměn, aby zmírnila dopady globální energetické krize. Úřady dokonce tvrdí, že bezpečnostní služby identifikují zdroje těžby kryptoměn a zakročí proti nim. Těžba kryptoměn zahrnuje připojení počítačů, obvykle specializovaných „těžebních strojů“ do sítí. 

Za poskytnutí výpočetního výkonu pro ověřování transakcí v této síti jsou majitelé těžařských strojů odměňováni nově vygenerovanou virtuální měnou, může jít tedy o potenciálně lukrativní činnost. Potřebný výpočetní výkon je obrovský a spotřebovává enormní množství elektřiny. 

Kosovo se donedávna chlubilo jednou z nejlevnějších sazeb za elektřinu v Evropě. I kvůli tomu se v Kosovu mezi mladými lidmi stala těžba kryptoměn velmi populární. Tato praxe je oblíbená zejména v severních oblastech Kosova, kde etničtí Srbové neuznávají nezávislost státu a odmítají platit účty za elektřinu. 

 

ZDROJ

Související

6D TOP 10 2021: Roborejnok, superpočítače, steaky z 3D tiskárny i létající auto

1. Měkký robotí rejnok se dotkl dna Mariánského příkopu. Odolal tak tisíckrát většímu tlaku než je na hladině moře Se zájmem sledujeme, jak daleko do vesmíru doplují satelity, rakety a sondy, ale napadlo vás někdy kouknout se opačným směrem? Díky měkkému robotímu rejnokovi se lidstvu podařilo...


El Salvádor plánuje vybudovat první bitcoinové město na světě

Nayib Bukele oznámil svůj záměr v listopadu 2021 s tím, že plánované nové město bude „zahrnovat vše“. „Obytné oblasti, obchodní oblasti, služby, muzea, zábava, bary, restaurace, letiště, přístav, železnice – to všechno bude věnováno bitcoinu,“ řekl čtyřicetiletý muž. Město bude postaveno v...


Stavění vodních elektráren na stávajících přehradách je jackpotem zelené energie

V listopadu 2019 byla do provozu uvedena osmnáctá a zároveň poslední turbína brazilské vodní elektrárny Belo Monte, čímž skončila téměř 50 let trvající odysea její výstavby. Rozsáhlý komplex dokonce změnil tok řeky Xingu, jednoho z přítoků jihoamerické Amazonky. Hlavní nádrž Belo Monte zabírá...