Kosovo kvůli energetickým úsporám zakázalo těžbu kryptoměn
Technologie
Foto: Shutterstock

Kosovo kvůli energetickým úsporám zakázalo těžbu kryptoměn

Kosovo chce zákazem těžby kryptoměn omezit spotřebu elektřiny. Potýká se energetickou krizí způsobenou strmě rostoucími globálními cenami energií. Těžba je energeticky náročná a zahrnuje ověřování digitálních transakcí za účelem získání kryptoměn jako odměny.

10.01.22

Nárůstu cen elektřiny čelí celá Evropa. Kosovo je ve svém přístupu originální, nedostatek energie řeší plánovanými blackouty.  Největší uhelná elektrárna v tomto balkánském státě byla koncem minulého roku kvůli technickým problémům odstavena, což přinutilo Kosovo kupovat energii ze zahraničí za velmi vysoké ceny. 

60denní výjimečný stav, vyhlášený v prosinci, dal vládě pravomoc vyčlenit více peněz na dovoz energie a zavést přísnější omezení spotřeby energie. Nedostatek energie vyvolal celonárodní protesty a výzvy k rezignaci ministryně hospodářství Artane Rizvanolliové. 

Ceny energií po celé Evropě raketově rostou z různých důvodů, včetně nižších dodávek z Ruska a vysoké poptávky po zemním plynu. K prudkému nárůstu cen přispělo geopolitické napětí s Ruskem, které dodává do Evropy třetinu zemního plynu. Energetická krize doléhá na Kosovo více než na ostatní evropské země. Minulý měsíc tamní úřady uvedly, že Kosovo dováží 40 % své spotřebované energie. 

Ministryně Rizvanolliová prohlásila, že se vláda rozhodla zakázat těžbu kryptoměn, aby zmírnila dopady globální energetické krize. Úřady dokonce tvrdí, že bezpečnostní služby identifikují zdroje těžby kryptoměn a zakročí proti nim. Těžba kryptoměn zahrnuje připojení počítačů, obvykle specializovaných „těžebních strojů“ do sítí. 

Za poskytnutí výpočetního výkonu pro ověřování transakcí v této síti jsou majitelé těžařských strojů odměňováni nově vygenerovanou virtuální měnou, může jít tedy o potenciálně lukrativní činnost. Potřebný výpočetní výkon je obrovský a spotřebovává enormní množství elektřiny. 

Kosovo se donedávna chlubilo jednou z nejlevnějších sazeb za elektřinu v Evropě. I kvůli tomu se v Kosovu mezi mladými lidmi stala těžba kryptoměn velmi populární. Tato praxe je oblíbená zejména v severních oblastech Kosova, kde etničtí Srbové neuznávají nezávislost státu a odmítají platit účty za elektřinu. 

 

ZDROJ

Související

Na VŠB-TUO studují jako první na světě výbuchy za nízkých teplot

K dispozici mají unikátní výbuchovou komoru neboli výbuchový autokláv, v níž jako jediní mohou studovat parametry explozí i za nízkých teplot. Zařízení za zhruba 5,3 milionu korun výrazně posune poznání vědců v této oblasti, v rámci akreditované laboratoře však poskytuje cenné informace také...


Pražský startup získal 16,3 milionu eur. Chce usnadnit přechod na obnovitelné zdroje

Pro spotřebitele může být při přechodu na obnovitelný zdroj náročné zvolit správný výrobek, který bude jejich domácnosti nejlépe vyhovovat, a poté se spojit s profesionálním technikem, který má kapacitu na instalaci a uvedení do provozu. Woltair proto nabízí digitální transparentní poradenský...


Salvador se po roce s růžovými krypto-brýlemi vrací na zem. Boj ale nevzdává

Bukele před rokem uvedl bitcoin v zemi jako zákonné platidlo. V té době také učinil řadu slibů a představil iniciativy s cílem podpořit přijetí bitcoinu. Zemi zároveň prezentoval jako ráj pro digitální aktiva. Slíbil například vznik takzvaného Bitcoin City – centra pro investory do kryptoměn s...