Od počátku politického napětí mezi Čínou a Indií v roce 2020 byl indický seznam zákazů, který původně obsahoval 59 čínských aplikací včetně TikToku, rozšířen na 321 aplikací.
Indie se domnívá, že uživatelská data byla prostřednictvím aplikací odesílána na servery v Číně. Agentuře Reuters to řekl jeden ze zdrojů blízkých indické vládě, který se snaží zůstat v anonymitě. „Takový sběr by umožnil těžit, shromažďovat, analyzovat a profilovat data, potenciálně škodlivá pro indickou národní bezpečnost,“ uvedl zdroj.
Sea, singapurská internetová firma postižená zákazem, ve které drží 18,7% podíl čínský herní gigant Tencent, uvedla, že dodržuje indické zákony a nepřenáší ani neuchovává žádná data o uživatelích v Číně. Tencent na žádost o komentář nereagoval.
Společnost Sea svým akcionářům sdělila, že podle osoby, která se zúčastnila její výroční valné hromady a nechtěla být jmenována, se zákaz v Indii řeší. Obavy akcionářů následovaly po propadu akcií kótovaných v USA o 18,4 %. Propad následoval po oznámení, že její oblíbená mobilní hra „Free Fire“ je na indickém seznamu zakázaných aplikací.
Pokles z tržní hodnoty firmy vymazal více než 16 miliard dolarů, a investiční společnosti jako Cathie Wood's ARK Invest využily propadu k získání akcií v hodnotě 19 milionů dolarů. Zákaz v Indii znamená pro Sea i další potíže. Její e-commerce aplikace Shopee již čelí bojkotovým výzvám obchodníků v Indii. Ti ji obvinili z praktik, které poškozují offline obchodníky.
„Zákaz hry Free Fire by mohl znamenat pro firmu Sea dvojnásobnou ránu. Nižší ziskovost projektů digitální zábavy by mohla omezit schopnost financovat expanzi Shopee,“ prohlásil analytik LightStream Research Oshadhi Kumarasiri. „Zákaz Free Fire by mohl mít dopad na příjmy Sea v hodnotě mezi 78 až 104 miliony dolarů za čtvrtletí,“ řekl analytik Kumarasiri a dodal, že je obtížné vyloučit možnost podobného zákazu pro Shopee. Sdružení indických obchodníků uvedlo, že bylo překvapeno nepřítomností aplikace Shopee na seznamu zakázaných aplikací.