Dvanáctiletý kluk vydělal 290 000 liber na NFT velrybách
Technologie
Foto: Shutterstock

Dvanáctiletý kluk vydělal 290 000 liber na NFT velrybách

Dvanáctiletý chlapec z Londýna vydělal během prázdnin asi 290 000 liber. Vytvořil sérii pixelových uměleckých děl s názvem Weird Whales a prodával je jako tokeny NFT. V případě NFT umění lze díla „tokenizovat“ a vytvořit digitální certifikát vlastnictví, který lze zakoupit a prodat.

12.01.22

Benyamin Ahmed si ponechává zisk ze svých originálních digitálních velryb ve formě etherea, tedy kryptoměny, ve které byla jeho díla prodána. Vzhledem k tomu, že kryptoměny mohou rychle získat nebo ztratit na hodnotě, může se jeho výdělek za digitální tvorbu znásobit nebo naopak skoro zmizet. Benyamin nikdy neměl tradiční bankovní účet a jeho spolužáci se o tomto NFT úspěchu zatím nedozvěděli, i když o svém koníčku točí videa na YouTube. Kromě digitálního umění rád plave, hraje badminton a věnuje se taekwondu. 

„Moje rada ostatním dětem, které se možná chtějí dostat do tohoto prostoru, je nenutit se do programování jen proto, že na vás vyvíjejí tlak vrstevníci. Stejně jako když rádi vaříte, vařte, pokud rádi tancujete, tancujte, ale dělejte to nejlíp, jak umíte,“ radí svým vrstevníkům úspěšný umělec. 

Benyaminův otec Imran, vývojář softwaru, který pracuje v tradičních financích, postrčil Benyamina a jeho bratra Yousefa, aby začali kódovat ve věku pěti a šesti let. Děti měly tu výhodu, že se měly na koho obrátit o radu. Otec je na ně nesmírně hrdý. Zjistil totiž poměrně brzy, že mají talent, jsou vnímaví a rádi se učí novým věcem. Chlapci se programování věnovali 20-30 minut každý den. 

Weird Whales jsou druhou Benyaminovou kolekcí digitálního umění, která navazuje na dřívější sadu inspirovanou Minecraftem, která se ale prodávala méně dobře. Tentokrát se inspiroval známým obrazem pixelovaného velrybího memu a populárním stylem digitálního umění, pomocí vlastního programu vytvořil sadu 3350 emoji velryb. Nyní pracuje na třetím projektu, tentokrát se superhrdinskou tématikou. 

Dál má Benyamin v hlavě vlastní hru s velrybí tématikou. Jeho otec Imran mu poskytuje skvělý servis, dokonce s právníky hlídá, aby chlapec neporušil autorský zákon. NFT svět digitálního umění je pro mnohé skvělou možností přivýdělku, existuje mnoho příběhů o neuvěřitelně vysokých tržbách. 

Existuje ale také skepse nad tím, zda se jedná o realistickou dlouhodobou investici. Bývalý aukční partner Christie's Charles Allsopp například řekl BBC News, že nákup NFT nedává „žádný smysl“. Myšlenka koupit něco, co vlastně není, je podle něj zvláštní a jako milovník starých pořádků dodal, že jen doufá, že lidé při těchto investicích o své peníze nepřijdou. 

 

 

ZDROJ

 

 

 

 

 

Související

Trh s NFT dosáhl 22 miliard dolarů

Globální trh s NFT v roce 2021 dosáhl 22 miliard dolarů. Šílenství po uměleckých kolekcích, jako jsou Bored Ape Yacht Club a Matrix avatary, proměnilo digitální obrázky na důležitá investiční aktiva. Před NFT někteří zkušení investoři varují podobně jako před kryptoměnami a označují je za znak...