Český chatbot má zlato ze soutěže Amazonu
Technologie
Foto: Glynis Condon / www.amazon.science

Český chatbot má zlato ze soutěže Amazonu

Konverzační robot (chatbot) Alquist, kterého vyvinul tým z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), vyhrál soutěž Alexa Prize Social Bot Grand Challenge.

27.08.21

Princip soutěže je jednoduchý: Amazon soutěžícím týmům zadal úkol vytvořit sociálního bota, který bude se svými uživateli schopen plynule hovořit, reagovat na dotazy, podávat informace a bavit. To vše na jeho zařízeních s virtuální asistentkou Alexou.

O chatboty je v současnosti zájem, jde o zařízení budoucnosti. Chatboti dobře fungují v oblasti telefonické podpory (dokáží již dnes v angličtině obsloužit uživatele s častými dotazy a zbytek přesměrovat na lidského operátora), v oblasti rezervačních systémů (hotely, restaurace) a specifickou oblastí je výběr produktů, velký potenciál chatbotů je také v online marketingu.

V České republice jsme trochu pozadu za západním světem, kde se chatboti více využívají třeba v chytrých domácnostech. U nás je jednou z překážek většího rozšíření třeba jazyková bariéra (světové platformy nejsou v češtině - Google, Alexa).

Konverzační robot (chatbot) Alquist se zrodil na CIIRC ČVUT v roce 2016, kdy skupinka studentů pod vedením experta na umělou inteligenci Jana Šedivého poprvé poslala přihlášku do soutěže Alexa Prize vyhlášené americkým Amazonem. Po dvou druhých a jednom třetím místě konečně v tomto, již čtvrtém ročníku, dosáhl tým mety nejvyšší a virtuálně si z Ameriky přivezl zlato. Uživatelé i porotci tak potvrdili, že konverzace, které vedli s Alquistem, byly nejdelší, nejlepší, nejhodnotnější a nejvtipnější a to i přes to, že je programovali studenti, jimž angličtina není mateřským jazykem a americké prostředí i společnost se od té naší dost liší (o loňském ročníku jsme psali zde).

 

 

„Získat první místo je samozřejmě úplně neuvěřitelný pocit. Na stupních vítězů jsme sice už po čtvrté, ale tohle je naše první celkové vítězství. Letos jsme se snažili vytvořit systém schopný pružné konverzace, který syntetizuje přístupy s připravenými scénáři a zároveň se dokáže lépe přizpůsobit potřebám uživatelů, a to se nám nejspíš vyplatilo,” říká tým leader Jakub Konrád. 

Složení týmu působícího na CIIRC ČVUT pod vedením Jana Šedivého pro rok 2021: Jakub Konrád (vedoucí, Fakulta elektrotechnická ČVUT), Petr Marek (Fakulta elektrotechnická ČVUT), Petr Lorenc (Fakulta elektrotechnická ČVUT), Van Duy Ta (CIIRC ČVUT), Ondřej Kobza (CIIRC ČVUT) a Jan Pichl (účastnil se v první části soutěže, Fakulta elektrotechnická ČVUT).

I do tohoto ročníku zasáhla coronavirová pandemie a probíhal virtuálně a na dálku, takže se soutěžící týmy nepotkaly na živo ani na summitu v Seattlu ani na závěrečném vyhlášení v Las Vegas, jak tomu bylo v prvních dvou letech soutěže. Oficiální zpráva organizátorů soutěže je k dispozici ZDE

Dopad:

Kromě uznání za skvěle odvedenou práci a reprezentaci nejvýznamnější české technické univerzity na mezinárodním poli, získává tým za 14 minutový rozhovor se strojem i finanční odměnu ve výši půl milionu dolarů. Jejich práce tak může pokračovat.
V budoucnu by boti mohli prostřednictvím aplikací pomáhat například lidem s psychickými potížemi, depresemi, různými duševními poruchami v době, kdy jim není na blízku psycholog či psychiatr.

 

ZDROJ

Související

Nový robot z ČVUT je vybaven lidskými smysly

„Je to první robot, o kterém se dá prohlásit, že je vybaven všemi smysly,“ říká dr. Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky. Proporce dítěte a doposud nejrealističtější nápodoba lidské kůže ho předurčují pro simulaci procesů, kterými si člověk po narození osvojuje hmatem svoje okolí,...


Strojové učení inteligentně surfuje po webu

Tým MIT posunul strojové učení o kousek blíže tomu, jak pracujeme s informacemi my. Dosud platilo, že "vytrénovaný" stroj klasifikoval určitý zdroj dat, třeba text, a výsledku své klasifikace přidělil určitou hodnotu spolehlivosti. Posun, který přináší MIT, spočívá v tom, že umělá inteligence se...


Drony mohou zachránit Zemi „bombardováním“ předklíčených semínek

Lidstvo každoročně pokácí kolem 26 miliard stromů. Přesadí však pouze 15 miliard. V současné době tedy nevysazujeme stromy dostatečně rychle a efektivně, abychom mohli bojovat s odlesňováním – což má velký dopad na změnu klimatu. Oxfordský startup Biocarbon Engineering proto představil tzv. sázecí...