Česká firma chce betonovým 3D tiskem pomoci Ukrajině
Technologie
Foto: se souhlasem ICE Industrial Services

Česká firma chce betonovým 3D tiskem pomoci Ukrajině

Česká společnost ICE Industrial Services doufá, že pomocí speciálního stroje, který funguje jako 3D tiskárna betonu, pomůže s obnovou válkou poškozených ukrajinských měst a vesnic. 

09.09.22

Digitální tisk s betonem urychluje stavební práce. Nabízí také větší flexibilitu a může ušetřit přibližně sedmdesát procent materiálu. 

„Na připravenou základovou desku se přiveze technologie – je to 3D tiskárna, která tiskne z betonu. Z dat z digitálního 3D modelu se potom převádí do reality,“ popsal pro server Euronews.com inženýr pro inovace ICE Industrial Services Marek Zloch. 

Firma ICE Industrial Services už do válkou postižené země dodala protitankový kryt a nyní jedná o možnostech výstavby domů, nemocnic a škol. 

Ukrajinským expertům už byla technologie předvedena. „Pokusíme se tuto technologii použít pro vytvoření občanské infrastruktury a také pro školy nebo autobusové či tramvajové zastávky. A pro cokoliv, co by mohlo lidi ochránit v případě nebezpečí,“ uvedl pro Euronews.com ředitel stavební firmy Rodnicek Valerii Druganovskyi.

 

ZDROJ

 

Související

Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...


Praha se pyšní první tramvajovou zastávkou z 3D tisku

Přístřešek vznikl pomocí robotické technologie 3D tisku z ultra vysokohodnotného betonu (UHPC). Výroba přitom trvala pouhých 36 hodin. Další zajímavostí je i to, že skleněná střecha může měnit své osvětlení pomocí zabudovaných LED diod. „Kromě rychlosti výroby jsou dalšími důležitými výhodami...


Chceme být první volbou při povinném zavedení BIM, hlásí český startup

V Česku se stát zavázal k využití BIM v roce 2023. Bude se to týkat nadlimitních zakázek nad 150 milionů korun. Řada stavebních firem v současnosti stále využívá ke sdílení, správě a zpracování dat manuální přístup. Obvykle jde o excelové tabulky nebo jednoduchý software vlastní výroby. Spuštění...