Isle of Wight NHS Trust spustil tříměsíční zkušební projekt, která zkoumá výhody používání malých bezpilotních letadel pro dopravu léčiv.
Mluvčí organizace uvedl, že drony by mohly vyřešit logistické problémy způsobené pandemií koronaviru. Pokud bude projekt úspěšný, budou Britové první na světě, kdo bude dodávat chemoterapeutické léky prostřednictvím dronů.
Do výzkumu se zapojila společnost Apian, University of Southampton, Solent Transport a Portsmouth Hospitals NHS Trust. Úředníci z ostrova Wight se rozhodli používat drony loni během pandemie a od března je zkoušeli testovat pro přepravu zdravotnického materiálu.
Maggie Oldhamová, generální ředitelka Isle of Wight NHS Trust, uvedla, že ji potěšilo zkoušení revolučního způsobu přepravy život zachraňujících chemoterapeutických léků a dodala: „Během pandemie Covidu-19 jsme čelili několika výzvám, včetně bezprecedentního dodavatelského řetězce a logistických požadavků, což nás vedlo k prozkoumání různých nových způsobů práce, abychom zajistili bezpečné a efektivní služby pro naše pacienty.“
Testování dronů bude probíhat do listopadu. Jeho účelem je zjistit, jaký dopad na léky má samotný let, pak i vibrace a kolísající teplota. Pokud se drony osvědčí, Isle of Wight NHS Trust schválí první lety s chemoterapeutickými léky. Pokud se vše podaří, půjde o první podobný projekt na světě.
Lékařské drony budou sídlit v kasárnách britské armády na ostrově Thorney v západním Sussexu a budou létat mezi heliportem nemocnice Queen Alexandra Hospital v Portsmouthu, na ostrov Thorney a na heliport nemocnice St Mary's Hospital na ostrově Wight.