Britové testují dopravu léků drony
Technologie
Foto: Shutterstock

Britové testují dopravu léků drony

Drony by mohly být použity k doručování chemoterapeutických léků onkologickým pacientům z britského Hampshire na ostrov Wight.

04.10.21

Isle of Wight NHS Trust spustil tříměsíční zkušební projekt, která zkoumá výhody používání malých bezpilotních letadel pro dopravu léčiv. 

Mluvčí organizace uvedl, že drony by mohly vyřešit logistické problémy způsobené pandemií koronaviru. Pokud bude projekt úspěšný, budou Britové první na světě, kdo bude dodávat chemoterapeutické léky prostřednictvím dronů. 

Do výzkumu se zapojila společnost Apian, University of Southampton, Solent Transport a Portsmouth Hospitals NHS Trust. Úředníci z ostrova Wight se rozhodli používat drony loni během pandemie a od března je zkoušeli testovat pro přepravu zdravotnického materiálu. 

Maggie Oldhamová, generální ředitelka Isle of Wight NHS Trust, uvedla, že ji potěšilo zkoušení revolučního způsobu přepravy život zachraňujících chemoterapeutických léků a dodala: „Během pandemie Covidu-19 jsme čelili několika výzvám, včetně bezprecedentního dodavatelského řetězce a logistických požadavků, což nás vedlo k prozkoumání různých nových způsobů práce, abychom zajistili bezpečné a efektivní služby pro naše pacienty.“ 

Testování dronů bude probíhat do listopadu. Jeho účelem je zjistit, jaký dopad na léky má samotný let, pak i vibrace a kolísající teplota. Pokud se drony osvědčí, Isle of Wight NHS Trust schválí první lety s chemoterapeutickými léky. Pokud se vše podaří, půjde o první podobný projekt na světě. 

Lékařské drony budou sídlit v kasárnách britské armády na ostrově Thorney v západním Sussexu a budou létat mezi heliportem nemocnice Queen Alexandra Hospital v Portsmouthu, na ostrov Thorney a na heliport nemocnice St Mary's Hospital na ostrově Wight.

 

ZDROJ

 

Související

České drony se představují na EXPO 2021 v Dubaji

Skupina Multirobotických systémů (MRS), působící na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, využívá světově unikátní technologii velmi přesného řízení helikoptér, která se ukazuje jako výrazně nejspolehlivější a nejúspěšnější ze všech konkurenčních řešení. Schopnost létat velmi...


Roboti indického GreyOrange disruptují logistiku

Samay Kohli, student indické techniky, měl v roce 2008 chuť postavit humanoidního robota. Jeho profesor to považoval v prostředí Indie za utopii. Kohli se spolužákem to nevzdali, a jejich robot nakonec vítězil v soutěžích v kung fu a fotbalu robotů. Dnes je jejich firma GreyOrange asijským...


Startup uzavřel partnerství s Rwandou. Jejich drony rozváží krev nemocnicím

Co to je: Startup ze Silicon Valley Zipline vstoupil do partnerství s Rwandskou vládou, aby jako první firma na světě komerčně rozvážela krev místním nemocnicím prostřednictvím dronů. Drony od Ziplinu mají klasická letadlová křídla. Tyto drony jsou za špatných větrnostních podmínek mnohem...