Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Virtuální realita boří omezení práce na dálku
Technologie

Virtuální realita boří omezení práce na dálku

10.05.21

Milada Kadeřábková, 21. 07. 20

„Tento týden jsem vyměnil svou domácí pracovnu za luxusní vilu, střešní terasu a nakonec i za vesmírnou stanici. Samozřejmě virtuálně,“ říká ve svém videu redaktor Chris Fox, který natáčí o technologiích pro kanál BBC.

Fox, který vyzkoušel dva nejnovější programy virtuální reality určené pro pracovní i osobní setkávání, si na začátku svého experimentu prý dovedl jen stěží představit, že by si někdo během práce nebo video hovoru dobrovolně nasazoval mohutné brýle na virtuální realitu. Nakonec ho ale některé aplikace velmi pozitivně překvapily a rozhodl se je představit.

Tou první je Spatial, místo k setkávání navržené k tomu, aby se v něm mohli potkávat lidé s VR příslušenstvím i ti bez něj. Lidé bez VR brýlí se do virtuálního prostoru dostanou díky web kameře na svém notebooku a ostatní je vidí na velké zdi v pozadí. Ti druzí vybavení VR technologií jsou reprezentováni opravdu věrohodnými 3D avatary, kteří se v prostředí mohou volně pohybovat. „Tohle mě opravdu ohromilo. Jediné, co člověk musí udělat, je vyfotit se nebo nahrát fotku z počítače a systém na základě toho vytvoří 3D avatara. Na ruce i obličej dá také vaši barvu kůže a dost přesně také vymodeluje třeba účes, který právě máte,“ popisuje vychytávky aplikace Fox.

Všichni účastníci meetingu se tak mohou virtuálně sejít například v supermoderní místnosti s krásným výhledem na jezero a hory a navzájem hovořit, sdílet složky, fotografie, a dokonce i 3D objekty. „V mnoha směrech se to podobá video hovoru, ale pocit je samozřejmě zcela jiný. Má první zkušenost s virtuální realitou byla při hraní střílecí hry Arizona Sunrise. Už tehdy jsem měl pocit, že můj kamarád je opravdu se mnou v místnosti, přestože reálně se nacházel desítky kilometrů daleko. Se Spatial se člověk cítí podobně,“ říká Fox. „Nelze říct, zda jsou tyto meetingy produktivnější, ale rozhodně jsou osobnější.“

Další aplikace, s trochu odlišným přístupem, je Immersed. Jako u Spatialu se můžeme s kolegy setkat ve virtuálním prostoru a někteří z nich se díky web kameře objeví na zdi k tomu určené. „Klíčovým rozdílem je u Immerse fakt, že kamkoli ve 3D domě jdete, všude máte možnost mít několik obrazovek. Takže než abych editoval obrázky doma ve své kuchyni, mohu je upravovat třeba v horské chatě s více než pěti virtuálními displeji, přičemž na jednom z nich můžu mít třeba poznámky s návodem, na druhém samotný program na editaci a na třetím třeba kalendář s programem dne.

 

 

Podle Foxe je velkou výhodou fakt, že všechny virtuální obrazovky ukazují ostře. Na druhou stranu považuje za problém, že s nasazenými VR brýlemi je těžké určit polohu svých rukou na klávesnici, stejně tak polohu myši. To se má ale podle zakladatele Immerse Renjiho Bijoye do budoucna změnit. „Nyní pracujeme na technologii sledování rukou, která využívá web kameru na laptopu, aby detekovala ruce ve 3D prostoru. Uživatelé díky tomu už nebudou muset naslepo psát s brýlemi na očích, ale opravdu uvidí své ruce ve virtuálním prostoru a budou moci klidně typovat „do vzduchu“.

Pokud vás zmíněné projekty zaujaly, můžete se podívat také na českou verzi virtuální místnosti. Virtuální zasedačka Lets meet české společnosti Virtual lab nabízí podobné možnosti jako Immerse či Spatial. I zde si můžete místnost přizpůsobit svým potřebám a jako 3D avataři sdílet se svými kolegy nejen myšlenky a nápady, ale také různá videa, zvuky, obrázky či klasické dokumenty.

„Když jsem tuto technologii poprvé zkoušel, byl jsem skeptický. Budou lidé opravdu sedět v zasedačce či v kavárně s nasazenými VR brýlemi? Nevím. Ale technologie se každopádně neustále zlepšuje. Brýle budou lehčí, obrazovky ostřejší a procesory rychlejší. A ten pocit, že jste v místnosti s někým, kdo je ve skutečnosti hodně daleko, je opravdu působivý,“ zakončil Fox.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Související

Jak nás v budoucnu ovlivní virtuální a augmentovaná realita? Ptali jsme se Leoše Kubíčka

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #34 - Leoš Kubiček Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Co je to virtuální realita, co je to augmentovaná realita, a jaké jsou v těchto odvětvích dnes trendy? Virtuální realita je většinou počítačem tvořené prostředí,...


Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...