Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Vědci z Curychu posouvají možnosti 4D tisku
Technologie

Vědci z Curychu posouvají možnosti 4D tisku

10.05.21

Co to je: Termín 4D tisk odkazuje na výrobu objektů, které umí měnit svůj tvar. Tento název se však může zdát poněkud zavádějící – objekty jsou vytisknuty v 3D tiskárnách ale tak, že za působení jistých externích vlivů se jejich tvar transformuje. Výzkumníci z ETH Zurich nově posunuli tuto disciplínu 3D tisku opět o něco dále. Vyvinuli totiž nový konstrukční prvek, který nově umožní vytisknout chytré nákladní struktury.

3D tiskárny se staly bežným vybavením v mnoha laboratořích a pomalu se stávají mainstreamem. Mnozí vyzkumníci se již tedy zaměřují na 4D tisk. Jedním z nich je i Kristina Shea, vedoucí katedry Engineering Design and Computing Lab na curyšské technologické univerzitě ETH. 4D tisk produkuje skladatelné a tvarovatelné objekty. Například plochý objekt, který se dá složit do trojrozměrného tvaru. V některých již existujících případech jsou spouštečem deformace změny v okolním prostředí například teplota, čas či vlhkost.

Profesorka Shea a její tým nyní přišly s novým prvkem pro vývoj tvarovatelných objektů, který mimo jiné umožní deformaci objektu i kontrolovat. „Objekty, které vyprodukujeme my, nemění svůj tvar spontánně, nýbrž podle toho, jak je nadesignujeme“. 4D struktury vytvořené vědci z ETH jsou schopny jako první na světě pojmout i náklad.

Úspěch této konstrukce tkví v tzv. akčním členu neboli aktuátoru (část mechatronické soustavy strojů kombinujících elektroniku a mechaniku), vytvořeném vědci tak, aby střídal dvě základní polohy. Díky aktuátorům se může konkrétní část objektu buď vytáhnout nebo zasunout. Tento systém tak umožnuje vytvářet složité komplexní konstrukce.

Výzkumnící z ETH tyto konstrukce tiskli na profesionální multimateriálové tiskárně, která dokáže vytisknout jeden objekt až z 40 materiálů. V tomto případě stačil tvrdý polymer pro statické části a elastický polymer pro pohyblivé části. Vědci tisknou celou konstrukci najednou.

Nyní se dají části konstrukce rozpohybovat pouze ručně, ale již se pracuje na variantě, kde startérem pohybu bude změna teploty, stlačený vzduch či vlhkost.

Dopad: Tisk objektů ve více dimenzích bude zásadní nejen pro rychlost výroby ale také pro rozvoz a skladování. Velké uplatnění 4D tisku se podle vědců očekává zejména v letectví a kosmonautice, medicíně anebo také ve ventilačních systémech.

Originální článek

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


Jan Tobolík: 3D vytištěné violoncello má oproti tomu klasickému 35 výhod

My se v tomto rozhovoru podíváme na 3D tisk ve firmách, konkrétně do společnosti MyCello, která tímto způsobem vyrábí kvalitní violoncella. Spoluzakladatel společnosti, programátor Jan Tobolík, nám prozradil, co je při výrobě takového hudebního nástroje nejdůležitější, jakou největší výhodu má 3D...


Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...