Ve francouzském Bordeaux chytají nebezpečné řidiče drony
Technologie

Ve francouzském Bordeaux chytají nebezpečné řidiče drony

10.05.21

Martin Kysilka, 3. LEDNA 2018

V čem je problém: Kvůli omezené lidské pracovní síle policie nestíhá chytat a pokutovat všechny nebezpečné řidiče. Francouzská policie se proto rozhodla zaměstnat létající roboty, aby jim pomohli s monitorováním a označováním řidičů, kteří svou jízdou ohrožují silniční provoz.

Řešení: Ve Francouzském Bordaeux místní policie začala k monitorování silnic a chytání řidičů páchající dopravní přestupky používat létající trend dnešní doby – drony.

Dron vybavený kamerou poskytuje policii nepřetržitý videopřenos. Umožňuje tak policistům monitorovat velkou plochu, aniž by musela policie zbytečně plýtvat lidskými zaměstnanci.

Když dron zaznamená řidiče, který nejede podle dopravních předpisů, policie využije kameru na dronu pro sledování vozidla a až poté vyšle policejní hlídku.

Experiment zapojení dronů do silniční dopravy trvá od léta roku 2017 a díky této metodě se policii daří zadržet 15 až 20 aut za hodinu a rozdat tak stovky pokut denně.

Drony zatím umí pouze chytat řidiče, jejichž jízda se zdá být nebezpečná – vychylují se z pruhu, riskantně předjíždějí a podobně. Detekovat řidiče, kteří překračují rychlost je zatím mimo jejich schopnosti.

Ve Francii ale také zaznívají hlasy opozice. Pierre Chasseray z lobbistické skupiny Forty Million Drivers upozorňuje, že řidiči mohou upírat svou pozornost na létající drony a nebudou se tak plně koncentrovat na jízdu. Vládá přesto plánuje policejní drony rozšířit i do ostatních krajů země.

Dopad: Pokud autonomní vozy nebudou porušovat pravidla silničního provozu, města nebudou moci vybírat pokuty za dopravní přestupky. Do té doby bude policie moci kontrolovat pozemní dopravu za pomocí dronů a senzorových technologií – rychleji, levněji a efektivněji než tomu bylo doposud za využití výhradně lidské pracovní síly. Spojené království již například používá non-stop fungující dronové jednotky pro sledování podezřelých jedinců, snímání místa činu, pátrání po nezvěstných anebo při dopravních nehodách.

Piráti silnic, buďte na pozoru!

Originální článek

Související

Ve Stockholmu budou využívány nejrychlejší elektrické trajekty na světě

Stockholm se chystá experimentovat s novými elektrickými osobními trajekty, díky nimž by dojíždění po jeho vodních cestách mohlo být stejně rychlé, ale ekologičtější než jízda autem. V současnosti nejrychlejší elektrická osobní loď na světě, alespoň podle švédské společnosti, která ji vyrábí,...


Díky novým AI semaforům budou dopravní zácpy minulostí

Naštěstí vědci pracují na snížení rizik dopravních zácp, ať už prostřednictvím vývoje automobilů bez řidiče, nebo využitím umělé inteligence v semaforech. Například dlouhé čekání na semaforech by mohlo být minulostí díky nové technologii umělé inteligence (AI), kterou vytvořili výzkumníci z...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...