Ve francouzském Bordeaux chytají nebezpečné řidiče drony
Technologie

Ve francouzském Bordeaux chytají nebezpečné řidiče drony

10.05.21

Martin Kysilka, 3. LEDNA 2018

V čem je problém: Kvůli omezené lidské pracovní síle policie nestíhá chytat a pokutovat všechny nebezpečné řidiče. Francouzská policie se proto rozhodla zaměstnat létající roboty, aby jim pomohli s monitorováním a označováním řidičů, kteří svou jízdou ohrožují silniční provoz.

Řešení: Ve Francouzském Bordaeux místní policie začala k monitorování silnic a chytání řidičů páchající dopravní přestupky používat létající trend dnešní doby – drony.

Dron vybavený kamerou poskytuje policii nepřetržitý videopřenos. Umožňuje tak policistům monitorovat velkou plochu, aniž by musela policie zbytečně plýtvat lidskými zaměstnanci.

Když dron zaznamená řidiče, který nejede podle dopravních předpisů, policie využije kameru na dronu pro sledování vozidla a až poté vyšle policejní hlídku.

Experiment zapojení dronů do silniční dopravy trvá od léta roku 2017 a díky této metodě se policii daří zadržet 15 až 20 aut za hodinu a rozdat tak stovky pokut denně.

Drony zatím umí pouze chytat řidiče, jejichž jízda se zdá být nebezpečná – vychylují se z pruhu, riskantně předjíždějí a podobně. Detekovat řidiče, kteří překračují rychlost je zatím mimo jejich schopnosti.

Ve Francii ale také zaznívají hlasy opozice. Pierre Chasseray z lobbistické skupiny Forty Million Drivers upozorňuje, že řidiči mohou upírat svou pozornost na létající drony a nebudou se tak plně koncentrovat na jízdu. Vládá přesto plánuje policejní drony rozšířit i do ostatních krajů země.

Dopad: Pokud autonomní vozy nebudou porušovat pravidla silničního provozu, města nebudou moci vybírat pokuty za dopravní přestupky. Do té doby bude policie moci kontrolovat pozemní dopravu za pomocí dronů a senzorových technologií – rychleji, levněji a efektivněji než tomu bylo doposud za využití výhradně lidské pracovní síly. Spojené království již například používá non-stop fungující dronové jednotky pro sledování podezřelých jedinců, snímání místa činu, pátrání po nezvěstných anebo při dopravních nehodách.

Piráti silnic, buďte na pozoru!

Originální článek

Související

„Sloni“ a Pendolina dostanou ETCS od francouzské firmy Alstom

Sedm vysokorychlostních vlaků Pendolino, které provozují České dráhy, vyrábí právě Alstom. Nyní budou vybaveny nejnovějším systémem ETCS tohoto francouzského dodavatele – ETCS Level 2 Baseline 3. Elektrické dvoupodlažní vlaky, které budou rovněž vybaveny digitálním zabezpečovacím systémem,...


Správa železnic bude využívat digitální mapy založené na technologii Hexagonu

Hexagon je světovým lídrem v oblasti řešení digitální reality. Kombinuje senzorové, softwarové a autonomní technologie. Pořízením přesných geodetických měření a digitalizací informací o majetku a infrastruktuře může Správa železnic jakožto provozovatel získat přesné informace o železniční síti a...


Pražané mohou dobíjet své elektromobily z chytrých lamp

Aby instalace nezacláněly na chodnících, jsou elektrické nabíječky zabudovány do vybraných městských lamp. Jde o černé skříňky s kabely a piktogramy vysvětlujícími to, jak stanici používat. Většina stanic umožňuje nabíjení dvou vozidel najednou. Až do konce roku mohou Pražané nabíjet svá auta...