Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Super rychlý „Replikátor“ z UC Berkley tiskne světlem
Technologie

Super rychlý „Replikátor“ z UC Berkley tiskne světlem

10.05.21

Martin Kysilka, 28. ÚNORA 2019

3D tisk byl ještě před několika lety okrajovou technologií pro hrstku nadšenců. V posledních letech se však 3D tiskárny dostaly do mnoha odvětví, ve kterých si vydobyly velmi silné a těžko nahraditelné postavení. Tisknou se zkušební části motorů, zubní protézy a dokonce už i orgány. Samotný tisk je však stále časově i energeticky velmi náročnou zálěžitostí – především v případě „domácích“ tiskáren.

Nejběžnější způsob tisku je dnes metoda FDM – Fused Deposition Modeling. FDM vytváří vrstvu za vrstvou zahřátím termoplastického materiálu. Tisk větších objektů může trvat několik hodin nebo dokonce i dní. S podobným problémem se v menší míře potýkají i zbylé metody, při kterých je buď materiál „spékán“ dohromady za pomocí laseru nebo vytvrzován v tekutém roztoku. 

Minulý měsíc se vědcům z UC Berkeley podařilo vyvinout chytrou zkratku: tiskárnu, která dokáže za pomocí světla vytisknout 3D objekt „na jeden zátah“. Ona metoda by mohla zrevolucionizovat výrobní technologie.

Replikátor 

Výzkum, který byl nedávno publikován magazínem Science, podrobně popisuje, jak tiskárna s názvem „Replikátor“ funguje. Název tiskárny je inspirován přístrojem ze Star Treku, který sloužil k výrobě potravin a jiných průmyslových produktů. 

Tiskárna funguje více jako CT skener než jako tradiční 3D tiskárny. Ze skenu vzorového objektu nejdříve vytvoří 3D obraz, který poté promítne na rotující válec syntetické pryskyřice. Ta je vystavená světlu se specifickou intenzitou, což zapřícíní její ztvrdnutí. Vědcům se za pouhé dvě minuty podařilo vytvořit malý model známé sochy Myslitele od francouzského sochaře Augusta Rodina.

3D tisk 2.0

Replikátor má stále několik limitujících vlastností. Zatím lze vyrobit pouze malé objekty a je za potřebí velmi specifický typ syntetické pryskyřice. Přesto se však jedná o velmi nadějnou technologii s disruptivním potenciálem. To, co by normálně trvalo desítky hodin, by se nově dalo vytisknout během několika minut. Díky fotosenzitivní pryskyřici a střídavé intenzitě světla bude do budoucna možné vytisknout i materiály s rozdílnými vlastnostmi. Možná největší předností Replikátoru je kombinace pryskyřicového tisku s výpočetní tomografií. Tato důležita vlastnost by například měla dramatický dopad pro zdravotnictví. Rychlý tisk orgánů na míru by předešel ztrátě mnoha životů.

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


Jan Tobolík: 3D vytištěné violoncello má oproti tomu klasickému 35 výhod

My se v tomto rozhovoru podíváme na 3D tisk ve firmách, konkrétně do společnosti MyCello, která tímto způsobem vyrábí kvalitní violoncella. Spoluzakladatel společnosti, programátor Jan Tobolík, nám prozradil, co je při výrobě takového hudebního nástroje nejdůležitější, jakou největší výhodu má 3D...


Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...