Jan Handl, 14. 03. 21
Kromě toho na posílení image ruské vakcíny Sputnik V pracovala i státní média.
Čtyři online zdroje spojené s ruskými zpravodajskými službami šířily nepravdivé nebo zavádějící informace o vakcínách proti koronaviru, uvedl The Wall Street Journal s odvoláním na úředníka amerického ministerstva zahraničí.
Stránky jako New Eastern Outlook, Oriental Review, News Front a Rebel Inside zdůrazňují vedlejší účinky vakcíny proti koronaviru od společnosti Pfizer a vakcín jiných farmaceutických společností ze západních zemí, což má u čtenářů vyvolávat obavy, zda jsou vakcíny účinné, nebo zda nebyly vyvinuty příliš rychle prostřednictvím schvalovacího procesu v USA.
Zmíněné weby nemají velkou návštěvnost, ale úředníci uvedli, že jejich falešné informace jsou často zachycovány a šířeny dál mezinárodními médii. Obvykle se zaměřují na skutečné a pravdivé zprávy o vzácných vedlejších účincích vakcín, ale neposkytují přesný kontext, který ukazuje, že vakcíny jsou pro většinu lidí bezpečné. „Ruské zpravodajské služby nesou přímou odpovědnost za používání těchto čtyř platforem k šíření propagandy a lží,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.
Kromě kampaně za diskreditaci západních vakcín se ruská státní média a účty na Twitteru napojené na ruskou vládu také snaží posílit důvěryhodnost ruské vakcíny Sputnik V. Mluvčí Kremlu obvinění WSJ popřel.
Rusko v listopadu oznámilo, že jeho vakcína Sputnik V měla účinnost 90 %, ale kritici uvedli, že klinické studie vakcíny na pacientech byly příliš krátké a vedené na malém vzorku lidí. Britský prestižní lékařský časopis The Lancet však minulý měsíc uvedl, že rozsáhlejší testy zjistily, že Sputnik V je bezpečný a má 91% účinnost. Podle Associated Press byly ke konci února v Rusku naočkovány pouze 4 miliony lidí, tedy asi 3 % tamní populace. Rusko se ovšem i za pomoci politických tlaků snaží svou vakcínu vyvážet i do zahraničí, kde je jako pro Evropu zatím neschválená přijímána s rozpaky.
Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.