Martin Kysilka, 18. ŘÍJNA 2018
Neurovědci z Washington University a Carnegie Mellon University společně vyvinuli rozhraní BrainNet, prostřednictvím kterého úspěšně propojili mozky tří lidí. Uživatelé poté kolektivně řešili různé úkoly.
Vývoj technologií, jež jsou schopné přenést myšlenku z jednoho mozku do druhého, zaznamenal v posledním desetiletí obrovský boom. Většina těchto systémů využívá EEG zařízení (elektroencefalograf), které zaznamenává elektrické impulzy monitorující aktivitu mozku. Zasílání informací (myšlenek) zase obstará repetitivní transkraniální magnetická stimulace zvaná TMS.
Již v roce 2015 se Andreovi Stocco a jeho kolegům z Washingtonské univerzity podařilo propojit mozky dvou lidí prostřednictvím EEG a TMS rozhraní. Testovaní uživatelé poté společně hráli hru ve stylu „hádej, kdo jsem“.
Dalším logickým krokem pro Andreu a spol. bylo umožnit takové propojení více uživatelům. Před dvěma týdny se jim této mety podařilo docílit společně s kolegy z Carnegie Mellon University. Nové trojcestné neurální spojení nazvané BrainNet umožňuje připojeným uživatelům sdílet myšlenky, spolupracovat a hrát například videohru Tetris.
Myšlenkový Tetris
Dva testovaní dobrovolníci (odesílatelé) s EEG čepicemi se museli společně rozhodnout, zda se má daný blok otočit o 180 stupňů, aby co nejlépe zapadl mezi ostatní bloky. Při rozhodování se dívali na jednu ze dvou LED diod. Světla blikala v určitých frekvencích tak, aby vyvolávala specifický mozkový signál. Jasnější LED dioda znamenala „ano“, druhá „ne“. Vizuální stimulace generovala v mozku signál, který přečetl EEG systém. Jejich rozhodnutí pak byla poslána prostřednictvím TMS třetímu uživateli (přijímajícímu). Ten viděl pouze horní polovinu obrazovky a klesající blok. Na základě informací od odesílatelů pak rozhodl, jestli se má blok otočit. Příjemci byl pokyn zprostředkován prostřednictvím fosfénu (záblesku), který způsobila stimulace mozku. Fosfén vznikal pouze tehdy, pokud byla intenzita stimulace nad určitou hranicí. Příjemce mohl také na bázi mezimozkové komunikace posuzovat, který z odesílatelů je spolehlivější. V rámci pěti různých trojic testovaných lidí se vědcům podařilo dosáhnout průměrné přesnosti 81 procent.
Andrea Stocco zdůrazňuje, že se nejedná o telepatii. „Pokus vyžaduje externí zásah a může posílat pouze jeden bit dat“.
Dopad: Pomalu vstupujeme do éry modifikování našich těl. Neurovědci a biohackeři kromě rozšiřování našich smyslů umí přidávat i zcela nové. Dost možná to budou právě technologie propojující mozek s počítačem, které odstartují novou etapu v evoluci člověka. Podle futurologa Raye Kurzweila budou ve 40. letech 21. století běžnou realitou lidé s vylepšenými částmi těla. Ray také předpovídá, že do roku 2045 mnohonásobně zvýšíme svou inteligenci napojením naší mozkové kůry na umělou mozkovou kůru v cloudu. Právě v souvislosti s BrainNetem se často mluví o první sociální síti vzájemně propojených mozků.