Brilance chirurgů patří právem k nejobdivovanějším lidským výkonům. I ona si ale v mnoha směrech sáhla na své limity, a ty brání provést řadu potenciálně účinných léčebných zásahů. K těm patří i dlouho trvající injekční vpravování léků do velmi jemných cévek například oční sítnice o tloušťce pouhého lidského vlasu. Právě zde se nyní vědcům podařil skvělý průlom.
Po sedmiletém úsilí se týmu KU University Hospital Leuven podařilo jako prvnímu na světě vpravit injekčně lék na rozpouštění cévních sraženin – trombolytikum – do ucpané cévy sítnice. Použili k tomu robota a 0.03 mm jehlu speciálně vyvinuté pro tento desetiminutový zákrok. Jehla je třikrát tenčí než lidský vlas. Úspěch je demonstrací nejsilnějšího z trendů v chirurgii a medicině vůbec: kombinace odbornosti lékařů s technologiemi jako jsou robotizace, 3D tisk, nanotechnologie, umělá inteligence a rozšířená realita a spolupráce lékařů se stroji, nikoliv jejich vytěsnění. I v tomto případě došlo k dělbě rolí mezi člověkem a robotem. Robotická jehla nebyla naváděna joystikem nebo čidly, nýbrž přímo chirurgem, zatimco robot se "staral" o eliminaci vibrací jehly. Tím se přesnost zásahu zvětšila více než desetkrát.
Dosavadní léčba ucpaných cév sítnic, které mohou vést i ke slepotě, byla extrémně drahá a na rozdíl od Leuvenského úspěchu se zabývala pouze mírněním důsledků, nikoliv odstraněním príčin. Leuvenský tým nyní bude rozvíjet terapeutický efekt robotické léčby a pracovat na jejím globálním rozšíření.
Originální článek