Origami dron doručí zásilku do 500g s centimetrovou přesností
Technologie

Origami dron doručí zásilku do 500g s centimetrovou přesností

10.05.21

Martin Kysilka, 10. ŘÍJNA 2017

V čem je problém: Drony jsou bezesporu budoucností zásilkových služeb. Díky dronu přepravíte poštu, léky, jídlo a jiné drobnější předměty levně, autonomně a zavčas bez rizika dopravních zácp či absence dopravních cest. Některé zásilkové služby jako například UPS již začaly s testováním kombinovaného doručování prostřednictvím dodávkových aut a dronů. Ve většině situacích drony s doručením zásilky neměly problém. Jakmile ale byl cílovou destinací nerovný či nestabilní terén, nastal problém.

Řešení: Nový dron z EPFL laboratoře chytrých systémů (Laboratory of Intelligent Systems) díky své origami konstrukci doručí jakýkoliv předmět pod 500g i do té nejnehostinější oblasti. Dron je totiž naprogramován tak, aby se úspěšně vyhnul většině překážkám, na jaké lze ve vzduchu narazit a díky ochranné kleci a formovatelnému designu dokáže přistát na strmém či nerovném terénu.

To, co činí tento dron vyjímečným ve srovnání s jeho kolegy, je skládácí karbonová klícka, která chrání jak samotný dron tak i jeho náklad. Poslední krok doručení je také velmi chytře vymyšlen. Příjemce totiž může dron uchopit přímo za letu, aniž by přišel do kontaktu s vrtulemi. Ty jsou totiž umístěny uvnitř konstrukce a jakmile dojde k otevření klece, bezpečnostní systém je zastaví.

Origami inspirovaný design znamená, že celá konstrukce může být rozložena či složena jedním jednoduchým pohybem. Během pár sekund zmenšíte objem dronu o 92%. Dron tak bez potíží vložíte do batohu. Zatím dron unese jen 500g a to na vzdálenost 2 kilometrů. Celou jeho cestu bude možné sledovat přes smartphone.

Dopad: Tento dron je navržen tak, aby ho přijemce mohl uchopit v letu, aniž by mu bylo ublíženo. Jeho užitečné vlastnosti budou vynikat především v situacích, kde je každá sekunda cenná. Například při doručování balíčků první pomoci, jídla či léků při přírodních katastrofách.

Originální článek

Související

Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...


Nový robot z ČVUT je vybaven lidskými smysly

„Je to první robot, o kterém se dá prohlásit, že je vybaven všemi smysly,“ říká dr. Matěj Hoffmann, vedoucí skupiny humanoidní robotiky. Proporce dítěte a doposud nejrealističtější nápodoba lidské kůže ho předurčují pro simulaci procesů, kterými si člověk po narození osvojuje hmatem svoje okolí,...


Strojové učení inteligentně surfuje po webu

Tým MIT posunul strojové učení o kousek blíže tomu, jak pracujeme s informacemi my. Dosud platilo, že "vytrénovaný" stroj klasifikoval určitý zdroj dat, třeba text, a výsledku své klasifikace přidělil určitou hodnotu spolehlivosti. Posun, který přináší MIT, spočívá v tom, že umělá inteligence se...