Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Open Meals teleportují „pixelovité“ jídlo prostřednictvím 3D tiskárny
Technologie

Open Meals teleportují „pixelovité“ jídlo prostřednictvím 3D tiskárny

10.05.21

Martin Kysilka, 10. DUBEN 2018

Co to je: Japonská společnost Open Meals na letošní multiprofesní konferenci South By Southwest (SXSW) představila revoluční futuristickou platformu pro tisk a přenos „pixelovitého“ sushi.

Jídlo z 3D tiskárny není nic nového. Z trysek 3D tiskáren dokázali profíci i amatéři vytlačit zmrzlinu, čokoládu, různé náhražky masa a dokonce i ovoce.

Metoda Open Meals se však od svých předchůdců značně liší. Jejich technologie umožňuje kastomizovat každý milimetrový pixel zvlášť. Většina gastro 3D tiskáren klade vrsty jednotlivých ingrediencí. Open Meals používá náplně na základě vody, které umožňují dodávat chutě, živiny a barvy každému pixelu (kostce) zvlášť.

K 3D tiskárně také patří digitální obchod (platforma pro přenos jídla) Food Base, jehož databáze obsahuje data o všech nabízených jídlech: ingredience, chuť, konzistence, barva a tvar. Open Meals také plánuje přidat tradiční recepty dle regionu a nové recepty od známých kucharů jako dodatečný obsah.

Vámi navolený obsah ingrediencí a chutí poté zhotoví Pixel Food Printer. Toto robotické rameno s cartridgemi vpraví chuť, barvu, živiny a želatinační činidla do sushi nebo jiných jídel. Podle společnosti tiskárna dokáže plnohodnotně reprodukovat téměř jakékoliv jídlo. Společnost také vybízí uživatele k tvorbě své vlastní receptury. Open Meals chtějí prostřednictvím expetimentování co nejvíce rozšířit pestrost nabízených produktů.

Že se nejedná o žádný bláznivý nápad ale o zcela realizovatelnou metodu výroby jídla, se mohli předvědčit diváci přímo v texaském Austinu, kde se SXSW konalo. Vědci Open Meals na festivalu předvedli, jak jejich technologie funguje v praxi a na místě vytiskli sushi designované v Japonsku.

Dopad: Instantně přepravitelné jídlo bude mít zásadní dopad na naše stravovací návyky. Představte si, jak vrcholoví kuchaři (nebo babičky) posílají digitální instrukce astronautům nebo průzkumníkům, kteří si vytisknou prvnotřídní pokrm v džungli či ve vesmíru.

Nynější sushi je tisknuto z pěti-milimetrových bloků. Vytisknuté jídlo tak vypadá jako ze staré osmibitové videohry z devadesátek. Open Meals však plánuje dostat rozměr jednoho pixelu pod jeden milimetr krychlový.

Především díky tomu, že gel lze upravovat, Pixel Food Printer by mohl najít uplatnění například v doručování životně důležitých živin starým či nemocným lidem anebo profesionálním atletům. Open Meals věří, že časem dokážou své digitální recepty přenést až na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde by si astronauti mohli vytisknout „domácí“ jídlo.

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


Jan Tobolík: 3D vytištěné violoncello má oproti tomu klasickému 35 výhod

My se v tomto rozhovoru podíváme na 3D tisk ve firmách, konkrétně do společnosti MyCello, která tímto způsobem vyrábí kvalitní violoncella. Spoluzakladatel společnosti, programátor Jan Tobolík, nám prozradil, co je při výrobě takového hudebního nástroje nejdůležitější, jakou největší výhodu má 3D...


Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...