Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Nové rukavice umožňují dotýkat se věcí ve virtuální realitě
Technologie

Nové rukavice umožňují dotýkat se věcí ve virtuální realitě

10.05.21

Milada Kadeřábková, 23. 11. 20

Tým vědců na Cornellově univerzitě vytvořil roztažitelný senzor z optických vláken, který detekuje přesně to, co děláte se svými prsty – což je technologie, která podle nich může způsobit revoluci ve způsobu, jakým interagujeme se simulovanými objekty ve virtuální realitě.

„Ponoření se do virtuální reality je založeno na snímání pohybu. Dotek tam téměř neexistuje,“ řekl ve svém vyjádření Rob Shephard, profesor inženýrství v Cornellu, který na rukavicích pracoval. „Řekněme, že chcete mít simulaci rozšířené reality, která vás naučí, jak opravit auto, či vyměnit pneumatiku. Pokud byste měli rukavice nebo cokoli jiného, co dokáže měřit tlak i pohyb, mohla by tato vizualizace rozšířené reality říct: „Točte a pak zastavte, abyste nepřetáhli matice.“ Nyní nic takového neexistuje, ale toto je jeden z možných způsobů.“

Prototyp rukavice, jak je podrobně popsáno v novém článku publikovaném v časopise Science dokáže detekovat deformace včetně tlaku, ohybu a napětí.

Nový snímač je vyroben z optických vláken, která na základě optické dráhy světla dokážou zjistit, jak se každý prst hýbe. Palubní počítač poté získané informace o vaší aktivitě rukou třídí na podrobná data. Rukavice využívá některé základní a velmi levné technologie: Bluetooth pro bezdrátový přenos dat, lithium-iontovou baterii pro napájení a několik LED světel.

Vědci nyní zkoumají, zda by tato technologie mohla být použita v tělesné terapii a sportovní medicíně. Jejím největším potenciálem je však pravděpodobně nechat uživatele ve virtuální realitě přesvědčivě komunikovat s tímto imaginárním světem.

„Toto je způsob, jak umožnit nám i strojům měřit hmatové interakce způsobem, kterým aktuálně používáme kameru v našem telefonu,“ řekl Shepard. „Ten využívá vidění k doteku. Toto je nejpohodlnější a nejpraktičtější způsob, jak to dělat škálovatelným způsobem.“

Tyto rukavice však nejsou úplnou novinkou. Podobné představila technologická společnost Teslasuit už v lednu 2019 na veletrhu elektroniky Consumer Electronic Show (CES). Jejich produkt umožňuje uživatelům cítit virtuální textury a také shromažďovat biometrická data.

Rukavice jsou určeny pro trénink, léčebnou rehabilitaci a další profesionální využití. Kombinují několik různých technologií, které současně vytvářejí dojem dotyku a schopnosti držet objekty, také zachycují pohyb rukou uživatele a zaznamenávají jeho puls a další biometrické informace. Rukavice lze také přes wi-fi spárovat s podobným oblekem, a tak zachytit pohyb téměř celého těla nebo haptickou zpětnou vazbu pro virtuální realitu.

Rukavice poskytují základní možnosti haptické a silové zpětné vazby: řada devíti elektrod vytváří na každém prstu pocit, že se dotýká neexistujícího povrchu, zatímco plastový exoskelet vytváří odpor a vibrace, které simulují interakci s pevnými předměty.

Navíc rukavice zachycují pohyb zápěstí a prstů uživatele. Také obsahují pulzní oxymetr, který shromažďuje informace o uživateli, jako například jeho srdeční frekvence, což může pomáhat nepřímo měřit jeho stres a další fyziologické reakce na zážitky.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Související

Jak nás v budoucnu ovlivní virtuální a augmentovaná realita? Ptali jsme se Leoše Kubíčka

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #34 - Leoš Kubiček Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Co je to virtuální realita, co je to augmentovaná realita, a jaké jsou v těchto odvětvích dnes trendy? Virtuální realita je většinou počítačem tvořené prostředí,...


Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...