Martin Kysilka, 23. SRPNA 2017
V čem je problém: Poslední velká revoluce v mobilních telefonech bylo uvedení na trh prvního iPhonu, který odstartoval boom chytrých telefonů. Díky nim jsme veškeré naše internetové aktivity mohli vykonávat odkudkoliv a kdykoliv. Od té doby šly sice smartphony výkonostně rapidně nahoru, ale nepřišly s žádnou novou funkcí, která by nějak zásadně rozšířila jejich možnost využití.
Mnoho technologických gigantů se shoduje, že budoucnost většiny oborů a profesí spočívá ve virtuální, potažmo rozšířené realitě. Důkazem toho je i plán Facebooku investovat do virtuální reality 3 miliardy dolarů. Otázkou je, kdo jako první přijde s dokonalou technologií, která nám umožní prvnotřídní virtuální zážitek prostřednictvím našich chytrých telefonů. První výstřel letí od telekomunikační společnosti Qualcomm.
Řešení: Podle různých zpráv a oznámení se již v několika následujích letech budeme těšit smartphonům s naprosto novými zobrazovacími možnostmi. Nedávno totiž Qualcomm zveřejnil video demonstrující nové schopnosti svého next-gen mobilního procesoru Snapdragon s balíčkem senzorů pro aktivní vnímání hloubky prostoru. Senzory jsou vybaveny tisíci malými tečkami, které za pomocí infračerveného záření zmapují okolní prostředí ve třech dimenzích, a to vše v reálném čase. Ačkoliv Qualcomm nechce svoji technologii označovat jako LIDAR (Light Detection And Ranging), který se používá například u samořídících automobilů, finální efekt je velmi podobný: jakákoliv zařízení s aktivním vnímaním hloubky májí schopnost měření tvaru všech objektů a to od vzdálenosti 0,1mm.
První androidí smartphony vybaveny Snapdragon senzory a čipy by mohly být dostupný již v roce 2018. To už ale může být pozdě. V červnu totiž přišla zpráva, že Apple plánuje odhalit svůj první iPhone s detekcí objektů a měření vzdáleností již na podzim tohoto roku. Odpovídá tomu i tlak Applu na vývoj aplikací s rozšířenou realitou pro svůj mobilní operační systém iOS.
Dopad: Brzy budeme svědky toho, jak rozšířená realita zcela ovládne naše mobilní telefony. Tyto nové smartphony budou vybaveny řadou senzorů s širokopásmovým připojením na cloud. Každý z nás tak bude mít k dispozici rozmanité uživatelské prostředí, který nám umožní tak silný virtuální prožitek, že již nebude potřeba cestovat – například kvůli práci. Rozmach rozšířené reality by také v budoucnu mohl zcela vytěsnit veškeré displeje a obrazovky.
Originální článek