Nová technologie od Nissanu vám umožní ovládat auto prostřednictvím své mysli
Technologie

Nová technologie od Nissanu vám umožní ovládat auto prostřednictvím své mysli

10.05.21

Martin Kysilka, 8. LEDNA 2018

Co to je: Experimentální „brain to vehicle“ (mozek-vozidlo) technologie od Nissanu umí číst mozkové signály řidiče a překládat je jako pokyny pro chytrá auta. Cíl Nissanu však není zaplavit silnice automobily, jež bychom ovládali svou myslí. Hlavním záměrem je zdokonalit řídící asistenty a dodat tak samořídícím vozidlům lidské uvažování.

Tato B2V (brain to vehicle) technologie monitoruje mozkovou aktivitu řidiče v reálném čase. Získané informace tlumočí systémům chytrého auta. Díky speciální helmě se senzory, které analyzují mozek řidiče, auto předvídá, co a kdy chce řidič udělat – například zatočit volantem, šlápnout na pedál a tak dále.

Podle Nissanu systém ví, co řidič udělá o 0,2 - 0,5 sekundy dříve než sámotný řidič. Protože automobil reaguje téměř okamžitě, řidič si asistenci řídícího systému prakticky neuvědomuje. A přesně toho chtěl Nissan dosáhnout. Reakce většiny dosavadních asistentů jsou totiž značně nepředvídatelné a těžkopádné.

V plně autonomních vozidlech by B2V také mohlo sledovat a hodnotit pohodlí či rozpaky cestujících a přizpůsobit jízdu vozidla potřebám daného jedince. Technologie by také mohla být využívána pro promítání rozšířené reality dle potřeb uživatele.

Svou B2V technologii bude Nissan demonstrovat na celosvětové technologické konferenci CES 2018. Uvedení na trh však ještě několik let potrvá.

Dopad: B2V technologie od Nissanu by měla především ulehčit přechod z člověkem ovládaných aut na ta samořídící. Otázkou je, jestli budou lidé ochotni nosit děsivě vypadající čepici se senzory a dobrovolně si nechat číst své myšlenky pro bezpečnější a předvídatelnější komunikaci s chytrým vozidlem.

Originální článek

Související

Ve Stockholmu budou využívány nejrychlejší elektrické trajekty na světě

Stockholm se chystá experimentovat s novými elektrickými osobními trajekty, díky nimž by dojíždění po jeho vodních cestách mohlo být stejně rychlé, ale ekologičtější než jízda autem. V současnosti nejrychlejší elektrická osobní loď na světě, alespoň podle švédské společnosti, která ji vyrábí,...


Díky novým AI semaforům budou dopravní zácpy minulostí

Naštěstí vědci pracují na snížení rizik dopravních zácp, ať už prostřednictvím vývoje automobilů bez řidiče, nebo využitím umělé inteligence v semaforech. Například dlouhé čekání na semaforech by mohlo být minulostí díky nové technologii umělé inteligence (AI), kterou vytvořili výzkumníci z...


Hraní PC her může podle vědců zvyšovat inteligenci

Nová studie zveřejněná tento měsíc v časopise Nature sledovala více než 9 800 amerických dětí a zkoumala jejich inteligenci. Čtyři členové týmu (všichni vědci z evropských univerzit) uvedli, že u dětí, které hrály videohry, byl zaznamenán pozitivnější dopad na jejich inteligenci, než kdyby tento...