Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Nepoužívaná uhelná elektrárna nově poslouží jako zdroj energie pro těžbu kryptoměn
Technologie

Nepoužívaná uhelná elektrárna nově poslouží jako zdroj energie pro těžbu kryptoměn

10.05.21

Martin Kysilka, 19. DUBNA 2018

Co to je: Zavřená uhelná elektrárna v australské Hunter Valley vzdálené dvě hodiny severně od Sydney bude znovu otevřena za účelem poskytnutí levné energie pro těžbu Bitcoinů.

Technologická společnost IOT Group se spojila s místní energetickou firmou, aby společně znovuotevřely elektrárnu a následně v ní vytvořily centrum pro těžbu kryptoměn s názvem Blockchain Operations Centre. IOT Group tak získá přímý přístup k energii a za velkoobchodní cenu.

Elektrárna, která byla zavřena v roce 2014, plánuje zapnout své generátory na začátku roku 2019. Hunter Energy, které elektrárna patří, si všimla velké poptávky po těžbě kryptoměn a přizpůsobila tomu svůj byznys model. Společnost dále plánuje obohatit elektrárnu o ekologičtější zdroje pro získávání energie (solární panely a baterie) a přílákat tím ještě více technologických firem.

Těžba kryptoměn je energeticky velmi náročný proces. Vyžaduje použití specificky sestavených počítačů, které spotřebují mnoho elektřiny. Těžařské společnosti se proto vydaly na lov za levnou elektřinou. A právě zřízení centra pro těžbu kryptoměn v samotné elektrárně jim poskytne nejlevnější možnou elektřinu.

Uhelná elektrárna není zrovna nejčistší zdroj energie a to platí i pro samotnou těžbu kryptoměn. Jedním z hlavních argumentů proti těžbě kryptoměn a důvod proč ji chtějí například zakázat v Číně a jiných zemích, je ono obrovské množství energie, které těžařské počítače vyžadují a také znečištění, které plyne z její výroby.

Dopad: I když společnost plánuje k elektrárně dodat zdroje pro výrobu zelené energie, znovuotevření neekologické elektrárny za účelem těžby kryptoměn se nezdá být dlouhodobým řešením.

Přesto nám však tento případ ukazuje, jaký dosah a dopad – často zcela neočekávaný – mohou mít disruptivní a exponenciální technologie.

Originální článek

Související

Na VŠB-TUO studují jako první na světě výbuchy za nízkých teplot

K dispozici mají unikátní výbuchovou komoru neboli výbuchový autokláv, v níž jako jediní mohou studovat parametry explozí i za nízkých teplot. Zařízení za zhruba 5,3 milionu korun výrazně posune poznání vědců v této oblasti, v rámci akreditované laboratoře však poskytuje cenné informace také...


Tatum získal dalších 41,5 milionu dolarů. Plánuje rozšířit globální dosah

Investice rozšiřuje předchozí financování startupu i a zahrnuje společnosti Evolution Equity Partners jakožto vedoucího partnera, dále pak Octopus Ventures, 3VC, Tensor Ventures, Depo Ventures, Leadblock Fund, Circle a zakladatele společnosti Bitpanda. „Společnost Tatum zaujala Evolution na...


Česko splňuje tři z pěti kritérií regulace kryptoměn

Fintech insight seřadil země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle pěti regulačních kritérií. Každé pak přiděloval body na základě toho, kolik daná země splnila kritérií. Bylo jich celkem pět – pokud státy povolily vlastnit kryptoměny, pokud vyžadovaly licenci k provozování...