Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
NASA plánuje vyslat na Mars roj dronů ‚Marsbees' k jeho prozkoumání
Technologie

NASA plánuje vyslat na Mars roj dronů ‚Marsbees' k jeho prozkoumání

10.05.21

Martin Kysilka, 16. KVĚTNA 2018

Co to je: Vesmírné vozítko Curiosity Rover již svou troškou do mlýna k objevování Marsu přispělo. Jeho pohyb po rudé planetě je však značně limitován tamějším nerovným terénem, pohybuje se pomalu a nedostane do všech míst planety. Tým složený z japonských a amerických vědců chce nedostatky pozemních vozidel vyřešit letkou průzkumných dronů, které tyto limity zcela eliminují.

NASA týmu poskytla finance v rámci svého programu „Innovative Advanced Concepts“, ve kterém každý rok vybere několik zajímavých projektů pro prozkoumávání vesmíru a následně jim udělí grant.

Vědci doufají, že pomoc od NASA jim pomůže vytvořit autonomní roj „robo-včel“, které budou schopny prozkoumat nebo dokonce i osídlit naši sousední planetu.

Marsbees – jak byla droní letka pojmenována – by stále byly závislé na pozemním vozítku, které by však nyní sloužilo jako centrální stanice, kde by se drony mohly mimo jiné nabíjet. Rover by také od dronů stahoval získané informace a posílal je zpět na Zemi.

Tělo experimentálních Marsbees je podle vědců velké jako čmelák s křídly o rozměrech křídel cikády. Tato disproporčně velká křídla pomohou dronům vypořádat se s řidkou atmosférou Marsu.

V čem je dále roj robo-včel lepší než pozemní rover? Podle vědců jde také o spolehlivost. I když sem tam nějaká robo-včelka odpadne, automaticky ji nahradí jiná. Dle potřeby ale také mohou operovat zcela samostatně. Pakliže bude potřeba zapne se týmový mód a drony budou postupovat jako jeden velký celek. Vědci také plánují drony obohatit mnoha různými senzory.

Projekt je zatím ve stádiu konceptu. V současné době vědci testují své prototypy ve speciálních komorách, které simulují hustotu vzduchu atmosféry Marsu.

Dopad: Roj dronů pokryje mnohem větší plochu, čímž získáme více poznatků o Marsu a rychleji. Plánovaná „mentalita roje“, kterou chtějí vědci dronům naprogramovat umožní nonstop vzájemnou komunikaci a tím pádem efektivnější způsob prozkoumávání rudé planety.

Originální článek

Související

NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Přiblížit se k těžbě ve vesmíru: Češi modelují vodní gejzíry Saturnova měsíce

Unikátní aparatura má umožnit posun v porozumění analýzám částic pocházejících z meteoritů, komet nebo planet a jejich měsíců. Jde o klíčový moment pro ve vesmíru plánovanou těžbu nerostných surovin. Enceladus je šestý největší měsíc planety Saturn. Celý jej pokrývá led, přičemž na pólech se...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...