Microsoft vstupuje do boje o budoucnost dopravy partnerstvím s Toyotou.
Doba, kdy automobil byl pouhým mechanickým prostředkem a člověk procesorem, jenž celý stroj kormidluje, se velmi rychle blíží ke konci. Automobily a ostatní dopravní prostředky se transformují do počítače s koly. Většina automobilek a taxislužeb (Uber, Lyft) si již tento fakt uvědomila a reagovala na něj tou nejlogičtější cestou –spoluprací s technologickými společnostmi jako je například Google nebo Intel– a v některých případech se začínajícími startupy.
Nově se do boje o dominanci budoucnosti dopravy vkládá i softwarový gigant Microsoft. Microsoft souhlasil s licencováním svých patentů pro internetové propojení automobilů Toyotě (největšímu výrobci aut na světě) a vyslal tak jasný signál, že je otevřen spolupráci i s jinými automobilkami.
Balíček poskytnutých patentů pro systém propojení aut obsahuje operační systém s umělou inteligencí, Wi-Fi, pohybové senzory, program rozpoznávání řeči, navigaci a kyberbezpečnostní program. Mnohé tyto patenty kdysi patřily Nokii.
Microsoft se tak přidal k bohaté společnosti Googlu, Intelu, Qualcommu a mnoha dalším technologicko-softwarových společnostem, které zavčas pochopily, že budoucnost dopravy tkví v chytrých a samořídích automobilech. Americká společnost zabývající se výzkumem a poradenstvím Gartner předpověděla, že počet prodaných „connected cars“ za rok se zvýší z 6,9 milionu (2015) na 61 milionů v roce 2020. Dále také předpovídá, že v roce 2020 bude po silnicích jezdit více než 250 milionů vzájemně propojených aut.
Je možné, že automobilky raději přijmou licenční program, než aby riskovaly právní spory při případných nehodách. Microsoft tak pokračuje ve své politice licencování svých produktů namísto jednorázového prodeje. Bude zajímavé sledovat reakci ostatních konkurentů na staronový model licencování, se kterým přišel Microsoft.
Originální článek