Lekařům zkvalitňuje předoperační přípravu řada tradičních i moderních technolgií. Jedná se především o různé formy vizualizace postiženého orgánu, které mohou být zejména díky 3D tisku převedeny i do zhmotnělé podoby. Dosavadní přístupy k 3D modelování některých orgánů před chirurgickým zákrokem byly ale pomérně drahé a výsledné modely trpěly nepřesnostmi a zjednodušeními.
Zajímavý výsledek 3D zhmotnění jater konkrétních pacientů se podařil polskému studentu medicíny Janu Witowskemu. Jeho postup vychází z 3D vizualizace jater pacientů pomocí výpočetní tomografie, tedy počítačového zpracování obrazů ze soustavy detektorů a rentgenky obíhající tělo („cétéčko“). CT scan je potom zhmotněn na 3D tiskárně běžnou a levnou metodou FMD (fused deposition modeling). Proces přijde na tři a půl tisíce korun, zabere zhruba 160 hodin a jeho výsledek věrně modeluje orgán včetně cév a nádorů.
Modely orgánů z 3D tiskáren umožňují chirurgům vizuální a hmatovou analýzu operovaného orgánu včetně jeho využití přímo na sálu. Jejich obohacení o dimenzi rozšířené reality může v budoucnu nadále zkvalitnit nejen předoperační přípravu, ale i edukační proces.
Originální článek