Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Jak virtuální realita pomáhá tělesně postiženým lidem přijmout bionické ruce
Technologie

Jak virtuální realita pomáhá tělesně postiženým lidem přijmout bionické ruce

10.05.21

Martin Kysilka, 4. ZÁŘÍ 2018

V čem je problém: Mozkem ovládané protézy v posledních letech zaznamenaly obrovský pokrok. Kvůli nynějším bezcitným modelům se však až 50% pacientů rozhodne protézu nepoužívat. Umělá ruka je kolikrát spíše přítěží než obstojnou náhradou za ztracenou končetinu.

Řešení: Ve Švýcarském federálním technologickém institutu v Lausanne (EPFL) zahájili program, který pomůže lidem po amputaci přijmout umělou protézu jako součást svého těla.

Terapie virtuální realitou od EPFL přesvědčí pacientovu mysl o tom, že bionická ruka je skutečnou částí jeho těla. Tohoto klamu mysli vědci dosáhli metodou „vidět znamená věřit“. Kromě zraku však zapojili i jiný smysl – hmat. Mozek totiž neustále využívá všechny své smysly, aby vyhodnotil co je, a co není součástí jeho těla. 

Terapie probíhá tak, že vědci nasimulují hmatové iluze na špičku ukazováčku bionické ruky prostřednictvím stimulace nervů v pahýlu paže. Pacient má přitom nasazené VR brýle, díky kterým vidí světélkující špičku prstu ve virtuální realitě, přičemž cítí zprostředkované dotyky. Po ukončení simulace pacient protézu nejen vidí, ale i cítí. Tento efekt trval ještě deset minut po ukončení simulace. Kombinace zraku (virtuální reality) a hmatu (bionické ruky se senzory) oklamala mozek, který si myslel, že umělá končetina je opravdu součástí těla.

Dopad: Exponenciální technologie jako roboti, virtuální realita či umělá inteligence nám poskytují nadstandardní službu nejenom v práci. Mohou být i rozhodujícím faktorem v těžkých životních situacích, jako je ztráta končetiny. 

I když se v tomto případě jednalo o pouhé desetiminutové řešení, úspěšný experiment švýcarských vědců nám ukazuje cestu, jak vyřešit nedostatky bionických končetin jednou provždy.

Související

Jak nás v budoucnu ovlivní virtuální a augmentovaná realita? Ptali jsme se Leoše Kubíčka

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #34 - Leoš Kubiček Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Co je to virtuální realita, co je to augmentovaná realita, a jaké jsou v těchto odvětvích dnes trendy? Virtuální realita je většinou počítačem tvořené prostředí,...


Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Chcete zabránit nevěře partnera? Pořiďte mu virtuální realitu

Výzkum izraelské Reichmanovy univerzity publikovaný v časopise Current Research in Ecological and Social Psychology, se opírá o jednoduchou otázku: Pomůže flirtování se svůdným virtuálním agentem, v tomto případě VR barmanem, nebo bude naopak bránit monogamním vztahům v reálném životě. Sociologové...