Martin Kysilka, 8. ÚNORA 2018
Co to je: Drony neboli dálkově ovládané multikoptéry v poslední době pronikají do mnoha oborů a profesí. Můžeme se s nimi setkat u policie, armády či zásilkových služeb. Velmi zajímavé jsou také takzvané sázecí drony, které pomáhají zalesnit zpustošené místa na Zemi. Nově však drony poslouží i jako pobřežní hlídka.
Dron ovládaný plavčíkem zachránil na australském pobřeží topící se plavce. Dron při letu zachytil pár teenagerů v nesnázích a shodil jim záchranný plovací pás.
Zachránění plavci měli obrovské štěstí. Dron byl totiž zrovna testován a to ještě pro zcela jiné účely. Jednalo se o zkušební let v rámci vládního projektu, jehož cílem je snížit riziko žraločích útoků. I tak byl však dron vybaven plovacím pásem, který v dané situaci bohatě posloužil. I díky pohotové reakci plavčíka se plavcům nakonec dostalo pomoci, jež jim zachránila život.
Dron ovládal zkušený plavčík z australského New South Wales. Díky kameře umístěné na dronu, plavčík tonoucí plavce zavčas spatřil, nadlétl s dronem do ideální pozice a shodil záchranný pás. To vše záchranář stihl během dvou minut, tedy ve stejném časovém limitu, v jakém je nutné zasáhnout při klasické záchranné akci.
Dopad: Schopnost tohoto dronu zachránit topící se plavce byla spíše šťastnou náhodou. Úspěšný zásah však potvrzuje, že 16 milionů dolarů, které australská vláda do projektu investovala, se bohatě vyplatí a to především na zachráněných lidských životech.
Jsme svědky vstupu dronů do nové oblasti, ve které drony opět zcela vynikají a kde jsou zatím zcela nenahraditelný. Záchranářské drony se stávají efektivnější než drahé helikoptéry.
Originální článek