Martin Kysilka, 30. LEDNA 2018
Grafen. Supertenká, v podstatě jen dvourozměrná forma uhlíku o výšce jednoho atomu, za jejíž objev byla v roce 2004 udělena Nobelova cena. Druhý nejpevnější materiál na světě, s nímž je spojována budoucnost skladování energie, magnetické rezonance, kvantových počítačů, pružných displejů, čištění a odsolování vody, 3D tisku a nanotechnologií. Nově i materiál, ze kterého má vzniknout nejodolnější a zároveň nejtenší brnění na světě.
Co to je: Tým vědců z Advanced Science Research Center z City University of New York objevil nový způsob využití revolučního nanomateriálu s hexovým vzorcem – grafenu. Při jednom z mnoha testů se vědcům podařilo vyvinout diamantově tvrdý a přitom neuvěřitelně tenký materiál.
Tým vědců v jednom z testů začal na dvouvrstvý grafen (1 vrstva = 1 atom) vyvíjet souvislý tlak, dokud nedosáhl stejné tvrdosti, jakou disponuje diamant v pokojové teplotě. Pod silným tlakem se dvě vrstvy grafenového filmu přeměnily na film pevnější než diamant. Podle vedoucí studie Elisy Riedo probíhá mezi vrstvami grafenu podobný proces jako u uhlíku, jenž se přeměňuje na diamant.
Vzniklý materiál diemen –jak byl vědci pojmenován– má také radikálně sníženou vodivost. Tyto vlastnosti by mohly najít velké uplatnění při výrobě nových elektronických součástek.
Dopad: Diamantově tvrdý dvouvrstvý film o dvou atomech? Uplatnění ve vojenských technologiích se přímo vybízí. Od neprůstřelných vest až po silné pancíře pro vojenská vozidla. Nová forma grafenu může také posloužit jako ochranná vrstva pro elektroniku.
Originální článek