Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji
Technologie

Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji

10.05.21

Týmy výzkumníků z University of Illinois, jihokorejského výzkumného institutu pro elektroniku a telekomunikaci a společnosti Dow Chemical se spojily, aby společně vytvořily světlo-emitující diody (LED) z nanokrystalických nanotyčí.

K výrobě revolučních nanotyčí výzkumnící použili nanokrystaly, které dokážou vyzařovat i detekovat viditelné světlo. Nanokrystal neboli kvantová tečka je částečka z krystalického materiálu o rozměru v řádu jednotek až stovek nanometrů. Nanokrystaly leží na rozhraní mezi krystalickou hmotou a molekulami (obsahují často jen stovky atomů).

Od roku 2015, kdy byly tyto nanokrystaly představeny na Consumer Electronics Show, vznikla snaha nahradit klasické LEDky těmito novými nanokrystaly jako zadní osvícení u LCD displejů.

Nyní by ale jejich nová možnost využití mohla naprosto změnit trh s displeji. Nové LED pixely z nanotyčí jsou totiž schopné jak světlo vydávat tak detekovat, tudíž už není potřeba displeje jakkoliv podsvěcovat. Díky rychlé časové odezvě těchto nano-LED pixelů mají nanotyče obrovský potenciál pro rozvoj nových možností displejů. Například kamery u smartphonů by již nebyly potřeba, jejich funkci by mohly nahradit samotné displeje, které by se dokázaly i samy pohánět. Největší naděje této technologie jsou ale vkládány do zrychlení komerčního využití Li-fi – light fidelity neboli česky „světelná věrnost“ narozdíl od Wi-fi používá pro přenos dat viditelné spektrum. Wi-fi dosahuje rychlosti 600 Mbps, Li-fi nabízí až 224 Gbps. Vynést tuto novou technologii z laboratoře a nasadit ji do běžného provozu je ovšem velmi složitá operace. Objev nanokrystalických nanotyčí by však měl tento proces dramaticky urychlit. 

Tyto nové vícefunkční diody otevírají zcela nové možnosti využívaní a fungování zobrazovacích jednotek: od bezdotykových interaktivních obrazovek až po energii „sklízející“ displeje.

Originální článek

Související

Na Harvardu se rodí nová léčba mozku nejen po otřesech

Vědci z Harvardu přišli s experimentální léčbou, jež pomohla myši obnovit mozkovou strukturu a mozkové funkce po několika otřesech mozku. Vyústí projekt v pilulku, která nám bude pomáhat zotavovat se po mozkových zraněních, popřípadě léčit nemoce, jako je Alzheimerova choroba? Originální článek


Vědci prodloužili myši život o 35 procent

Vědci z proslulé neziskové organizace Mayo Clinic přišli na způsob, jak prodloužit myším život až o 35%. Klíčem je odstranit stárnoucí, tzv. senescentní buňky, které se přestaly dělit a mají degenerativní efekt na naše tělo. Vědci dodali geneticky modifikovaný myši sebevražedný gen, který způsobí...


3D biotiskárna vytiskne náhradní svalové a kostní tkáně dostatečně silné pro transplantaci

Výzkumníci z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine vytvořili 3D biotiskárnu, která umí vytisknout náhradní tkáně, jež jsou dostatečně odolné pro transplantaci. V tiskárně, která místo tradičních materiálů jako jsou plast, kov a resin tiskne výhradně z biomateriálů, byly již vytisknuty...