Martin Kysilka, 29. KVĚTNA 2018
Co to je: V Číně, nový emoce monitorující systém pomáhá managementu firem rozpoznat, zdali pracovníci trpí stresem anebo jinými psychickými problémy a proaktivně zvyšuje jejich morálku.
Senzory v helmách a čepicích pracovníků vysílají mozkové vlny do centrálního počítače. Ze získaných dat následně algoritmy rozšifrují emoce dotyčného pracovníka – úzkost, vztek a tak dále.
„Pokud systém zaregistruje negativní emoce pracovníka, manažer mu nabídne den volna nebo ho převelí na méně náročnou pozici. Některé práce vyžadují maximální koncentraci. Není prostor na chyby,“ vysvětluje docent Jin Jia z Ningbo University.
Několik firem sdělilo SCMP (South China Morning Post), že emocionální monitorovací systém zvýšil jejich celkový výnos o 2 miliady juanů (315 milionu dolarů; druhá firma tvrdila 22 milionu dolarů za poslední dva roky.
Sociální skóring v pracovním prostředí není žádnou novinkou. Osmdesát procent
předních amerických společností vede záznamy o aktivitě svých zaměstnanců – email, internet, užívání telefonu. Monitoring mozkových vln je však ve srovnání s klasickými případy velmi invazivní.
Nedávno čínští občané dali najevo, že jim i přes všechny monitorovací systémy, které denně zažívají, na jejich soukromí záleží. Podle Jin Jia se nejdříve pracovníci báli, že jim technologie bude číst myšlenky. To na začátku implementace systému vyvolalo jistou nevoli, časem si však zaměstnanci zvykli.
Dopad: Čínský emocionální monitorovací systém by mohl částěčně vyřešit problém sebevražd pracovníků v čínských továrnách. Společnosti by měly k dispozici data o tom, jaké má jejich prostředí vliv na zaměstnance a jak ovlivňuje jejich morálku.
Technologie funguje již v mnoha čínských byznysech, brzy tak budeme znát přesná čísla.
Originální článek