Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Čína plánuje vybudovat podmořskou kolonii řízenou výhradně umělou inteligencí
Technologie

Čína plánuje vybudovat podmořskou kolonii řízenou výhradně umělou inteligencí

10.05.21

Martin Kysilka, 13. PROSINCE 2018

Po ambiciózním plánu vyslat na oběžnou dráhu satelit široký několik kilometrů, jenž bude odrážet sluneční paprsky a osvětlovat město Čcheng-tu, Čína přichází s novým odvážným sci-fi projektem – vybudovat podmořskou kolonii, kterou bude spravovat výhradně umělá inteligence.

Podle čínských novin South China Morning Post plánuje Čínská akademie věd postavit výzkumnou stanici hluboko v Jihočínském moři. Tato základna by se tak stala první kolonií s umělou inteligencí na Zemi (pod zemí).

Roboprůzkumníci

Stanice by měla být vybudována někde mezi 6000 až 11 000 metry pod hladinou Jihočínského moře. Základna bude poháněna prostřednictvím kabelů vedoucích z lodě nebo platformy na hladině moře.

Základna bude mít dále dokovací stanici podobnou jako mají vesmírné základny. Z doků budou vyplouvat roboponorky na průzkumné mise, v rámci kterých budou prohledávat nové oblasti a sbírat vzorky minerálů a data o tamějším životě. Úlovky se pak budou autonomně analyzovat přímo na základně.

Dopad: Oceány pokrývají 70 procent zemského povrchu, přesto se nám podařilo prozkoumat pouhé jedno procento.

Poznání života v hlubinách ocánů nám toho může tolik říct. Poznatky z podmořského výzkumu nám pomohou pochopit klimatické změny, objevit nové léky nebo postupy v medicíně, objevit nové druhy živočichů anebo identifikovat ohrožené druhy.

Podle South China Morning Post by základna měla stát 160 milionů dolarů. Získané informace a data by za to však měly stát.

Související

TikTok označuje účty státních médií z více než 40 zemí, včetně českých

TikTok začal označovat média nějakým způsobem propojená se státem na více než 40 trzích, včetně USA, Kanady a velké části Evropy. Nejde o úplně nový projekt, protože už v roce 2022 se rozběhl pilotní program probíhající v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině. Ve více než výbušném prostoru si tedy TikTok...


Geneticky upravené sinice by mohly pomoci vyčistit oceány od plastů

Odpadkové skvrny jsou rozsáhlé oblasti oceánů, kde se v důsledku víření oceánských proudů hromadí odpadky, rybářské náčiní a další odpad. Od poloviny osmdesátých let 20. století neustále narůstají. V současné době se ve třech největších světových oceánech nachází pět takových skvrn. Pokrývají...


Čína předvádí dron, který kdekoli vypustí robopsa se zbraní

Záběry ve videu ukazují rozměrný dron typu oktokoptéry, který vysazuje svůj ozbrojený náklad na střechu v městské oblasti. Robopes pak ožívá a natahuje nohy. Zdá se, že robot nese upravenou poloautomatickou útočnou zbraň, která je od roku 1995 služební zbraní Lidové osvobozenecké armády a...