Martin Kysilka, 13. PROSINCE 2018
Po ambiciózním plánu vyslat na oběžnou dráhu satelit široký několik kilometrů, jenž bude odrážet sluneční paprsky a osvětlovat město Čcheng-tu, Čína přichází s novým odvážným sci-fi projektem – vybudovat podmořskou kolonii, kterou bude spravovat výhradně umělá inteligence.
Podle čínských novin South China Morning Post plánuje Čínská akademie věd postavit výzkumnou stanici hluboko v Jihočínském moři. Tato základna by se tak stala první kolonií s umělou inteligencí na Zemi (pod zemí).
Roboprůzkumníci
Stanice by měla být vybudována někde mezi 6000 až 11 000 metry pod hladinou Jihočínského moře. Základna bude poháněna prostřednictvím kabelů vedoucích z lodě nebo platformy na hladině moře.
Základna bude mít dále dokovací stanici podobnou jako mají vesmírné základny. Z doků budou vyplouvat roboponorky na průzkumné mise, v rámci kterých budou prohledávat nové oblasti a sbírat vzorky minerálů a data o tamějším životě. Úlovky se pak budou autonomně analyzovat přímo na základně.
Dopad: Oceány pokrývají 70 procent zemského povrchu, přesto se nám podařilo prozkoumat pouhé jedno procento.
Poznání života v hlubinách ocánů nám toho může tolik říct. Poznatky z podmořského výzkumu nám pomohou pochopit klimatické změny, objevit nové léky nebo postupy v medicíně, objevit nové druhy živočichů anebo identifikovat ohrožené druhy.
Podle South China Morning Post by základna měla stát 160 milionů dolarů. Získané informace a data by za to však měly stát.