Martin Kysilka, 1. ŘÍJNA 2018
Co to je: Systém CRISPR nám již v minulosti poskytl efektivní metody léčby rakoviny či HIV. Vědci z Harvardu a Rice Univerzity zase přišli s neméně zajímavým řešením, jak předejít ztrátě sluchu. Zejména v poslední době se také velmi často mluvilo o geneticky upravených komárech, jejichž cílem je zabránit přenosu malárie. I ti byli modifikováni za pomocí CRISPRu.
CRISPR je technika, která využívá „nářadí“ vypůjčené od bakterií k přesné „střelbě“ na genetické cíle. Doručením proteinu Cas9 a příslušné naváděcí RNA do buňky lze genom cílového organismu rozstřihnout v jakémkoliv požadovaném místě.
Výzkumníci z University of Chicago nově využili CRISPR k modifikaci genů myší, které se staly odolné vůči kokainu. Při použití genové platformy založené na CRISPRu, která změnila DNA buněk pokožky, vědci Xiaoyang Wu a Ming Xu byli schopni nejen produkovat myši, které jsou méně závislé na kokainu než jiné nemodifikované myši, ale také imunní vůči předávkování kokainem.
Vědci k tomuto procesu využili modifikovaný enzym zvaný butyrylcholinesteráza (BCHE), který je schopen rychle a přirozeně rozložit kokain. Protože má však tento enzym v krevním oběhu velmi krátkou životnost, zmizí z těla dříve, než se dostaví požadovaný účinek.
Wu a Xu za pomocí CRISPRu našli způsob, jak přimět kožní buňky vylučovat BCHE do krevního oběhu po delší dobu. Tyto kožní buňky pak vědci aplikovali ve formě kožních štěpů.
Dopad: Vědci doufají, že jejich výzkum bude hrát zásadní roli v léčbě drogových závislostí. Terapie by měla fungovat stejně jako u myší. Jakmile se kokain dostane do krevního řečiště, téměř okamžitě se rozloží.