Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Autonomní vodní drony obnovují korálové útesy. RangerBot zabíjí, LarvalBot dává život
Technologie

Autonomní vodní drony obnovují korálové útesy. RangerBot zabíjí, LarvalBot dává život

10.05.21

Martin Kysilka, 13. LISTOPADU 2018

Drancované oceány již po desetiletí trpí nadměrným rybolovem, plasty či klimatickými změnami. Důkazem toho je i úbytek korálových útesů. Zánik nyní hrozí i Velkému bariérovému útesu.

Velký bariérový útes táhnoucí se podél australského pobřeží v posledních letech zaznamenal značný úbytek korálů. Tamější ekosystém kromě okyselování a oteplování vody ohrožuje i příliv některých druhů invazivních živočichů. Během dvou let zmizela až polovina korálů. Austrálie pro záchranu onoho přírodního zázraku vyhradila 400 milionů dolarů.

Vybělené korály

Hlavním nástrojem, jak obnovit krásy zpustošených korálových útesů má být podvodní autonomní dron RangerBot. V současné době dron monitoruje kvalitu vody, hledá známky bělení korálů a rozpoznává znečištění. Tím však výčet jeho aktivit zdaleka nekončí. RangerBot totiž slouží i jako profesionální zabiják. 

Vůbec největší hrozbu pro korály představuje živočich Hvězdice trnová koruna. Tento zvláštní druh je za normálních podmínek užitečnou součástí útesového ekosystému, protože konzumuje ty nejrychleji rostoucí korály, což pomáhá pomalejším druhům zakládat nové kolonie. Problém je, že na některých místech Velkého bariérového útesu již nejsou žádné korály a jakékoliv nové jsou okamžitě zlikvidovány agresivní hvězdicí. Až 40 procent všech ztrát způsobil právě tento druh.

Třináctikilový RangerBot z dílny Queenslandské univerzity vydrží pod vodou na jedno nabití až 8 hodin. Díky technologii počítačového vidění vyhledá a identifikuje predátora a poté mu do těla vpíchne ocet či žlučové soli. Hvězdice do 48 hodin zemře. Tým šesti dronů by měl zvládnout zkontrolovat celý útes čtrnáctkrát během jednoho roku.

Ze zabijáka životodárcem 

Vědci z Queenslandské technologické univerzity nedávno oznámili, že RangerBot má novou misi: obnovit populaci korálů. Vědcům se podařilo odchytit tisíce milionů rozmnožovacích buněk od přeživších korálů Velkého bariérového útesu. Vědci nechvali larvy vyvinout ve speciálních plovoucích ohrádkách, aby je pak nově reinkarnovaný dron s novým názvem LarvalBot vypustil na vybraných místech útesu. Pokud by bylo třeba, larvy korálů lze vypustit i hromadně v podobě jednoho velkého mraku tak, aby larvy pokryly i ty největší plochy poškozeného útesu.

Na konci listopadu se má u Austrálie uskutečnit velká akce pro obnovu korálových útesů a s pomocí LarvalBotů by distribuce larev měla být stokrát rychlejší. Dva nebo tři roboti by měli unést 1,4 milionu larev. Jeden bot by tak pokryl 1500 metrů čtverečních za hodinu.

Dopad: Oteplování a okyselování oceánů vede k bělění korálových útesů. Korálové bělení je proces, při kterém korály ztrácejí svou výraznou barvu. Řasy zajišťují polypům z řad korálnatců až 90 procent jejich výživy a bělení nakonec vede ke smrti většiny druhů korálů. Bělení už různou měrou zasáhlo 93 procent z 3000 jednotlivých podmořských útesů. Jen za rok 2016 došlo k nevratnému zničení 22 procent jejich stávající rozlohy. 

LarvalBoti a podobné drony by mohli hrát klíčovou roli v obnovování korálových útesů, které představují jeden z největších zdrojů života v oceánech.

Související

Rozprašování aerosolů nad póly - šílenost nebo geniální nápad?

S nápadem přišel ve své studii výzkumník z Yaleovy univerzity Wake Smith. Podle něj bychom museli každý rok uskutečnit zhruba 175 000 letů průzkumnými a bezpilotních letouny, abychom výrazně zasáhli do zrychlujícího se úbytku ledovců. Stojí za zmínku, že tato letadla by sama o sobě vypouštěla...


Vědci vypěstovali lidské buňky na robotických kostrách

Proč je pěstování lidských buněk na pohyblivé kostře tak důležité? Obvykle se tyto druhy buněk vyvíjí ve velmi statickém prostředí, jako jsou například tyto mozkové buňky pěstované v Petriho misce. Kvůli tomu však buňky nejsou nijak zvlášť uzpůsobeny k tomu, aby se ohýbaly a pohybovaly tak, jako...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...