Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Auta by již brzy mohla být poháněna biopalivem z odpadních vod
Technologie

Auta by již brzy mohla být poháněna biopalivem z odpadních vod

10.05.21

V souvislosti s budoucností dopravy a jejích pohonů většinou slýcháme a čteme o elektromobilech. Neměli bychom ale opomenout biopaliva, které lze získávat z obnovitelných zdrojů. S novou revoluční metodou výroby biopaliva přišel tým dvou španělských firem.

Španělská vodohospodářská společnost Aqualia se spojila s automobilkou SEAT, aby společně vytvořily revoluční, trvale spolehlivé palivo z upravených vodních odpadů, které bude schopné pohánět CNG auta –auta poháněna stlačeným zemním plynem– a snížit tak znečištění ovzduší pocházející z klasických paliv. 

Stavební kámen projektu Life Metha-morphosis je výroba biometanu –vyčištěný bioplyn, jenž má nejnižší emise skleníkových plynů a nejnižší spotřebu energie v celém životním cyklu v porovnání s ostatními konvenčními biopalivy, je již využíván v dopravě (autobusy, kamiony, lodě) a bydlení.

Life Metha-morphosis získává biometan oddělováním vody od usazenin, které následně ošetří fermentací. Po následném čistícím procesu lze tento bioplyn použít jako palivo. Výroba a spalování bioplynu podle SEATu produkuje až o 80 % méně CO2 než benzín. 

Nyní se pracuje na dvou prototypech velkokapacitní produkce. Prototyp s názvem UMBRELLA bude instalován v barcelonské čistírně odpadních vod a druhý prototyp METHAGRO bude vytvářet biometan manipulací se zvířečím hnojem.

Tým věří, že středně velká čistička odpadních vod je schopna denně vyprodukovat okolo 10 000 kubíků odpadních vod a z nich vyrobit až 1000 kubíků biometanu. Takový objem paliva by bohatě stačil pro pohon 150 aut na vzdálenost 100 km denně.

Tento revoluční energetický průlom projektu Life Metha-morphosis vytvořen za pomocí experimentální biologie nás přibližuje opět o něco blíže k éře spolehlivých a ekologických obnovitelných energií.

Originální článek

Související

Pražský startup získal 16,3 milionu eur. Chce usnadnit přechod na obnovitelné zdroje

Pro spotřebitele může být při přechodu na obnovitelný zdroj náročné zvolit správný výrobek, který bude jejich domácnosti nejlépe vyhovovat, a poté se spojit s profesionálním technikem, který má kapacitu na instalaci a uvedení do provozu. Woltair proto nabízí digitální transparentní poradenský...


Revoluční nanotyče mohou naprosto změnit trh s displeji

Týmy výzkumníků z University of Illinois, jihokorejského výzkumného institutu pro elektroniku a telekomunikaci a společnosti Dow Chemical se spojily, aby společně vytvořily světlo-emitující diody (LED) z nanokrystalických nanotyčí. K výrobě revolučních nanotyčí výzkumnící použili nanokrystaly,...


Na Harvardu se rodí nová léčba mozku nejen po otřesech

Vědci z Harvardu přišli s experimentální léčbou, jež pomohla myši obnovit mozkovou strukturu a mozkové funkce po několika otřesech mozku. Vyústí projekt v pilulku, která nám bude pomáhat zotavovat se po mozkových zraněních, popřípadě léčit nemoce, jako je Alzheimerova choroba? Originální článek