V souvislosti s budoucností dopravy a jejích pohonů většinou slýcháme a čteme o elektromobilech. Neměli bychom ale opomenout biopaliva, které lze získávat z obnovitelných zdrojů. S novou revoluční metodou výroby biopaliva přišel tým dvou španělských firem.
Španělská vodohospodářská společnost Aqualia se spojila s automobilkou SEAT, aby společně vytvořily revoluční, trvale spolehlivé palivo z upravených vodních odpadů, které bude schopné pohánět CNG auta –auta poháněna stlačeným zemním plynem– a snížit tak znečištění ovzduší pocházející z klasických paliv.
Stavební kámen projektu Life Metha-morphosis je výroba biometanu –vyčištěný bioplyn, jenž má nejnižší emise skleníkových plynů a nejnižší spotřebu energie v celém životním cyklu v porovnání s ostatními konvenčními biopalivy, je již využíván v dopravě (autobusy, kamiony, lodě) a bydlení.
Life Metha-morphosis získává biometan oddělováním vody od usazenin, které následně ošetří fermentací. Po následném čistícím procesu lze tento bioplyn použít jako palivo. Výroba a spalování bioplynu podle SEATu produkuje až o 80 % méně CO2 než benzín.
Nyní se pracuje na dvou prototypech velkokapacitní produkce. Prototyp s názvem UMBRELLA bude instalován v barcelonské čistírně odpadních vod a druhý prototyp METHAGRO bude vytvářet biometan manipulací se zvířečím hnojem.
Tým věří, že středně velká čistička odpadních vod je schopna denně vyprodukovat okolo 10 000 kubíků odpadních vod a z nich vyrobit až 1000 kubíků biometanu. Takový objem paliva by bohatě stačil pro pohon 150 aut na vzdálenost 100 km denně.
Tento revoluční energetický průlom projektu Life Metha-morphosis vytvořen za pomocí experimentální biologie nás přibližuje opět o něco blíže k éře spolehlivých a ekologických obnovitelných energií.
Originální článek