Jan Handl, 07. 07. 20
Maloobchodní gigant zareagoval na rostoucí tlak veřejnosti založením fondu, který má investovat do společností zabývajících se snižováním emisí skleníkových plynů.
V tiskové zprávě Amazon uvádí, že se nový fond zaměří na startupy, které by mohly pomoci nejen firmě samotné dosáhnout do roku 2040 nulových emisí. Investováno bude do celé řady průmyslových odvětví, včetně dopravy, produkce a uchovávání energie, výroby, nových materiálů a zemědělství.
Amazon se dostal nejen pod tlak veřejnosti, ale i vlastních zaměstnanců. Důvodem je snižování ekologické stopy v souvislosti s rostoucím nebezpečím globálního oteplování. Loni v září vyšly do ulic stovky zaměstnanců Amazonu a připojily se k celosvětové klimatické stávce organizované před summitem OSN.
Už o pár dní později se společnost Amazon zavázala dosáhnout do roku 2040 absolutních nulových emisí, což znamená, že by musela dorovnat veškeré zbývající emise ze svých činností prostřednictvím investic do projektů na boj s emisemi uhlíku. Jde například o obnovu lesů nebo technologie na zachycování uhlíkových emisí. V únoru letošního roku pak šéf Amazonu a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos oznámil, že ze svého osobního majetku věnuje 10 miliard dolarů vědcům, aktivistům a nevládním organizacím, zabývajícím se změnami klimatu.
Amazon se tímto krokem vydal ve stopách dalšího technologického obra, společnosti Microsoft. Ta začátkem tohoto roku oznámila, že utratí 1 miliardu dolarů za technologie ke snižování, zachytávání a odstraňování uhlíkových emisí. Tato suma je prý prvním krokem ve snaze Microsoftu vyrovnat historickou bilanci jejích emisí. Už v roce 2016 spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates založil společnost Breakthrough Energy Ventures, fond s miliardou dolarů určený na podporu startupů zaměřených na zelenou energii.
Snahy o čisté technologie je vždy potřeba ocenit, ale Amazon má zatím co dohánět. Uhlíkové emise z jeho provozů loni vzrostly meziročně o 15 % na více než 50 milionů tun. Význam kompenzací v podobě vysazování nových stromů bývá zpochybňován a kritici Amazonu také říkají, že by si firma, která vloni vykázala zisk skoro 12 miliard dolarů a disponuje hotovostí téměř 30 miliard dolarů, mohla dovolit investovat více, než „jen“ dvě miliardy.