Gabriela Kolářová, 10. 5. 20
Tým vědců pod vedením RNDr. Hany Lísalové, Ph.D. a Ing. Alexandra Dejneky, Ph.D. z Fyzikálního ústavu AV ČR vyvíjí vysoce citlivý a přenosný biosenzor pro detekci koronaviru. Tato technologie je na rozdíl od náročného zjišťování protilátek v těle pacienta založena na zkoumání přítomnosti viru nejen v tělních tekutinách, ale také v jiných vzorcích, například stěry z obleků nebo z obyčejné vody.
Biodetekční systémy jsou založeny na bázi ultra-rezistentních polymerních povrchů a při kontaktu s biologickými médii neztrácejí funkční rozpoznávací vlastnosti. Základem biosenzoru jsou výměnné polymerní biočipy.
Primárně se tým věnuje vývoji biosenzorů a biočipů na kontrolu potravin a navrhovaný postup navazuje na jejich dosavadní výzkumy. Ve spolupráci s Policií ČR pracovali na vývoji biodetekčního systému pro rychlé odhalení patogenů v potravinách. Technologie umožňuje okamžitou kontrolu na místě v řádu desítek minut. Na místě tak rychle dokáží zjistit, zda a kolik je např. v hamburgeru nebezpečných látek. To vše bez složité filtrace a přípravy, která výsledky oddaluje a může je manipulací znehodnotit.
Bakterie Escherichia coli O157:H7 nebo Salmonella typhi vědci prokázali už v řádu jednotek na mililitr vzorku. Podobnou citlivost zaznamenali i při detekci viru hepatitidy A v dalších vzorcích potravin. A dobrá zpráva je, že princip lze využít i na rychlou detekci a diagnostiku prakticky jakýchkoliv látek či mikroorganismů.
Pokud bude vývoj nového biočipu postupovat podle předpokladů, mohly by funkční prototypy vzniknout v řádu několika měsíců. V akademickém prostředí je možné zajistit výrobu stovek biočipů, pro pořízení většího množství testů a snížení ceny biočipů by bylo nezbytné jejich výrobu škálovat a najít vhodného průmyslového partnera.
Dopad:
Jedná se o univerzální biodetekční technologii, založenou na bázi ultra-rezistentních polymerních povrchů. Technologie se dá relativně jednoduše přizpůsobit pro jiné detekované látky a jiné druhy vzorků. Lze tedy rychle detekovat a diagnostikovat prakticky jakékoliv látky či mikroorganismy.
Zdroj: Fyzikální ústav AV ČR, zdroj fotografie: Neuroncollective.com