Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
6D Focus Innovation Czechia: Nová technologie odhalí COVID19 dříve, než rychlotesty
Technologie

6D Focus Innovation Czechia: Nová technologie odhalí COVID19 dříve, než rychlotesty

10.05.21

Gabriela Kolářová, 10. 5. 20

Tým vědců pod vedením RNDr. Hany Lísalové, Ph.D. a Ing. Alexandra Dejneky, Ph.D. z Fyzikálního ústavu AV ČR vyvíjí vysoce citlivý a přenosný biosenzor pro detekci koronaviru. Tato technologie je na rozdíl od náročného zjišťování protilátek v těle pacienta založena na zkoumání přítomnosti viru nejen v tělních tekutinách, ale také v jiných vzorcích, například stěry z obleků nebo z obyčejné vody.

Biodetekční systémy jsou založeny na bázi ultra-rezistentních polymerních povrchů a při kontaktu s biologickými médii neztrácejí funkční rozpoznávací vlastnosti. Základem biosenzoru jsou výměnné polymerní biočipy.

Primárně se tým věnuje vývoji biosenzorů a biočipů na kontrolu potravin a navrhovaný postup navazuje na jejich dosavadní výzkumy.  Ve spolupráci s Policií ČR pracovali na vývoji biodetekčního systému pro rychlé odhalení patogenů v potravinách. Technologie umožňuje okamžitou kontrolu na místě v řádu desítek minut. Na místě tak rychle dokáží zjistit, zda a kolik je např. v hamburgeru nebezpečných látek. To vše bez složité filtrace a přípravy, která výsledky oddaluje a může je manipulací znehodnotit.

Zdroj www.fzu.cz

Bakterie Escherichia coli O157:H7 nebo Salmonella typhi vědci prokázali už v řádu jednotek na mililitr vzorku. Podobnou citlivost zaznamenali i při detekci viru hepatitidy A v dalších vzorcích potravin.  A dobrá zpráva je, že princip lze využít i na rychlou detekci a diagnostiku prakticky jakýchkoliv látek či mikroorganismů.

Pokud bude vývoj nového biočipu postupovat podle předpokladů, mohly by funkční prototypy vzniknout v řádu několika měsíců. V akademickém prostředí je možné zajistit výrobu stovek biočipů, pro pořízení většího množství testů a snížení ceny biočipů by bylo nezbytné jejich výrobu škálovat a najít vhodného průmyslového partnera.

Dopad:

Jedná se o univerzální biodetekční technologii, založenou na bázi ultra-rezistentních polymerních povrchů. Technologie se dá relativně jednoduše přizpůsobit pro jiné detekované látky a jiné druhy vzorků. Lze tedy rychle detekovat a diagnostikovat prakticky jakékoliv látky či mikroorganismy.

Zdroj: Fyzikální ústav AV ČR, zdroj fotografie: Neuroncollective.com

Související

Drony budeme brzy využívat k doručování balíků. Na přepravu osob si ještě počkáme, říká odborník

“Celosvětově se loni prodaly drony za desítky miliard dolarů. Dle průzkumů se má tato částka do konce desetiletí vyšplhat na 91 miliard. V Evropě je nejrychleji rostoucím trhem Německo, které celosvětově na trhu s komerčními drony zaujímá 4. místo po USA, Číně a Japonsku,” říká Lukáš Brchl ze...


Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...


Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému...