Martin Kysilka, 4. ČERVNA 2018
V čem je problém: Pomineme-li potřebné optické funkce rohovky, které umožňují světlu dosáhnout sítnice a vyvolat zrakový vjem, rohovka slouží také jako ochranná vrstva našeho zrakového ústrojí, jehož chrání před špínou a bekteriemi.
Protože se však jedná i o nejvzdálenější vrstvu oka, je také nejvíce zranitelná. Celosvětově se odhaduje, že až 10 milionů lidí je v ohrožení ztráty zraku z důvodu infekčních onemocnění, jako je například trachom. Pro léčbu těchto infekčních onemocnění jsou však často potřeba rohovkové transplantáty, jichž je v současné chvíli nedostatek.
Řešení: Výzkumníci z Newcastle University jako první vytiskli funkční rohovku. Před samotným tiskem umělé rohovky tým pod vedením profesora tkáňového inženýrství Che Connona nejdříve naskenoval pecientovy oči pro dosažení co nejpřesnějších proporcí. Poté vědci zkombinovali zdravé kmenové buňky rohovky s kolagenem a alginátem (materiál budoucnosti, který se nejčastěji získává z mořských řas), čímž vytvořili bio inkoust, z něhož pak vytiskli rohovku – to vše během deseti minut.
Dopad: I když vypuštění umělé rohovky na trh potrvá ještě několik let, již nyní tento zázračný produkt z 3D tiskárny přináší naději milionům lidem v čekacích listinách na transplantaci rohovky.
Další příklad toho, jaké možnosti mohou přinést správně nakombinované materiály z trysek 3D tiskáren. Co všechno bude možné, až budeme moci vytisknout plně biologicky kompatibilní „náhradní části“? Anebo až si budeme moci vytisknout zcela nové?