Martin Kysilka, 22. LISTOPADU 2017
V čem je problém: Léčba kmenovými buňkami slaví úspěch v mnoha oblastech zdravotnictví – od regenerace tkání až po boj s rakovinou. Výroba a kultivace kmenových buněk ve větším množství je však stále velký problém. Nyní se kmenové buňky pěstují na dvojrozměrných površích, které vyžadují mnoho prostoru. Tento způsob pěstování kmenových buněk se však úkázal být velmi nepraktický. V takovém prostředí totiž nejsou buňky v dostatečném kontaktu. Je tak pro ně velmi obtížné udržet si svoji „kmenovost“ – tedy schopnost regenerovat se.
Řešení: Vědci vyvinuli novou metodu kultivace nervových kmenových buněk ve velkých objemech ve speciálním 3D gelu, který zabírá minimum prostoru. Tento polymerový gel umožňuje nové buňky pěstovat v třídimenzionálních štosech. Buňky se tak mohou neustále přeskupovat. Jsou tak tedy v neustálém kontaktu. Tato 3D poloha je ideální k jejich naprogramování pro boj s konkrétní nemocí.
Výsledkem je kultura, která zabírá 103 centimetrů čtverečních, namísto staré 2D metody, která vyžadovala téměř 14 900 centimetrů čtverečních. Nová 3D metoda také nevyžaduje tolik výživy a energie jako její předchůdce. Výška 3D shluku buněk je cca 0,075 cm. Vědci tak mohou kultivovat větší množství kmenových buněk na mnohonásobně menší ploše.
Dopad: Tato technika se zatím bohužel vztahuje pouze na nervové kmenové buňky. Kmenovost buněk je totiž značně ovlivněna tuhostí kultivačního gelu. I tak se ale jedná o velký úspěch. Zkultivované nervové kmenové buňky otevírají zcela nové možnosti v léčbě poraněné míchy, mozku či Parkinsonovy choroby. Před vědci nyní stojí nová výzva: vpravení těchto kmenových buněk přímo do těla. Co se stane až objevíme způsob, jak vypěstovat i ostatní druhy kmenových buněk?
Originální článek