Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
3D biotiskárna z university v San Diegu nově obnoví i poškozenou míchu
Technologie

3D biotiskárna z university v San Diegu nově obnoví i poškozenou míchu

10.05.21

Martin Kysilka, 8. ÚNORA 2019

Mezi nejdůležitější tradiční chirurgické nástroje jako je skalpel či rentgen, můžeme po mnoha úspěšných transplantacích nově zařadit i 3D tiskárny. Zatímco rentgen slouží jako nástroj pro diagnózu a skalpel k separaci tkání, 3D biotiskárny dokážou vytvořit nové kyčle, klouby a dokonce i živou tkáň. Na tkáních z biotiskárnen bude například možné testovat nové druhy léků. Ultimátním cílem je však tisk plně funkčních orgánů, které lze následně transplantovat. Poslední velký průlom v nahrazování vadné části těla zaznamenali výzkumníci z Kalifornské university v San Diegu, kterým se podařilo vytisknout zcela funkční část míchy.

Vědci nejprve vytiskli malé implantáty z měkkého gelu a napustili je nervovými kmenovými buňkami, opět prostřednictvím 3D tiskárny. Implantáty byly poté chirurgicky vpraveny do poškozené části krysí míchy. Nové nervové buňky a axony (výběžky na nervových buňkách) se po čase rozrostly a zformovaly v míše nová spojení. Tyto nervové buňky se propojily nejen mezi sebou ale i s tkání míchy a cévní soustavou. Díky preciznímu tisku bylo možné, aby se gel a buněčné matice do rány přesně vešly.

Biotiskárny využívají počítačem naváděné pipety, které nanáší jednotlivé vrsty živých buněk neboli bioinkoustu. Většina biotiskáren zvládne vytisknout vrstu s tloušťkou 200 mikronů. Týmu z UC San Diego se však podařilo toto číslo srazit na pouhý jeden mikron. Toto vysoké rozlišení vědcům umožnilo přesněji smíchat směs šedé a bíle hmoty, ze kterých se mícha skládá.

Než se lidé s poškozenou míchou opět postaví na vlastní nohy však ještě několik let potrvá. Většina poškození míchy vzniká rozdrcením. Ve studii ze San Diega byly páteře hlodavců poškozeny řezem. Jednou z hlavních výzev je tedy rekonstrukce míchy poškozené jinak než čistým řezem. V další fázi testování bude testování na primátech.

Dopad: Co vše bude s biotiskem možné? Minulý rok se bioinženýrům z Wake Forest institutu pro regenerativní medicínu podařilo vytisknout nervové organoidy – v zásadě minimozky – z kmenových buněk. Ony organoidy měly všech šest typů buněk, stejně jako člověk. Ačkoliv se ještě nejedná o mozek, který by by uměl přemýšlet, vzniklá struktura vykazovala podobnou elektrickou aktivitu jako mozek předčasně narozených mimin. Organoidy by nám mohly pomoct pochopit raná stádia mozkových poruch a celkově mozek jako takový.

Bioinženýři prostřednictvím 3D tiskáren a regenerativní medicíny transformují tradiční léčbu a rehabilitace. Již některé současné aplikace umožňují obnovu nervových systémů, nahrazování kostí, tisk jistých orgánů a protéz na míru.

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


Jan Tobolík: 3D vytištěné violoncello má oproti tomu klasickému 35 výhod

My se v tomto rozhovoru podíváme na 3D tisk ve firmách, konkrétně do společnosti MyCello, která tímto způsobem vyrábí kvalitní violoncella. Spoluzakladatel společnosti, programátor Jan Tobolík, nám prozradil, co je při výrobě takového hudebního nástroje nejdůležitější, jakou největší výhodu má 3D...


Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...