Auto se změní na letadlo za 80 vteřin a z Nitry do Bratislavy přeletí za 35 minut
Technologie
Foto: Archiv společnosti Klein Vision

Auto se změní na letadlo za 80 vteřin a z Nitry do Bratislavy přeletí za 35 minut

Sci-fi sa stalo realitou, AirCar, létající auto slovenské společnosti Klein Vision přeletělo z Nitry do Bratislavy. Během necelých tří minut po přistání se díky jedinému tlačítku transformovalo na sportovní vůz a jeho vynálezce prof. Štefan Klein pokračoval po dálnici z letiště do centra Bratislavy.

01.10.21

„Byl to doposud jeden z nejdelších absolvovaných letů a probíhal naprosto bez problémů. Auto je ve vzduchu velmi dobře ovladatelné a pilota ničím nepřekvapí. Ani při dosavadních letových zkouškách jsme neobjevili žádnou chybu,“ doplnil Štefan Klein.

Po stisknutí tlačítka se z trupu automaticky vyklopí křídla a vysunou se ocasní plochy V silničním módu je AirCar standardní vozidlo 5metrové délky, se kterým není problém zaparkovat ve městě. V leteckém módu se díky ocasu prodlouží o 1,5 metru a rozpětí křídel přesahuje 8 metrů. K ovládání vozidla slouží klasický volant, se kterým pilot během letu, stejně jako u běžných letadel, otáčí a pohybuje vpřed a vzad.

 


Vývojový tým společnosti Klein Vision, jehož součástí jsou i absolventi FSI VUT Dalibor Vlček a Miroslav Šenkýř, nyní pracuje na druhém prototypu. Po certifikaci se létající auto dostane do rukou zákazníků.

První prototyp AirCaru dosahuje při letu rychlosti 190 km/h a je vybavený motorem o výkonu 140 koní. Druhý prototyp, na kterém Kleinův tým aktuálně pracuje, bude mít dvojnásobný výkon a ve vzduchu by se měl pohybovat rychlostí 300 km/h. Doletová vzdálenost na jedno natankování se prodlouží na 700 až 1000 km. K ovládání vozidla je nutné vlastnit pilotní i řidičský průkaz. 

Přestože jde o nový typ dopravního prostředku, dopravní infrastruktura je podle vývojářů AirCaru připravena. V České republice je poměrně hustá síť menších letišť pro sportovní letadla, ze kterých je možné odstartovat nebo na nich přistát. 

Pilotní průkaz odpovídající kategorie vlastní asi 5 tisíc Čechů a ještě příznivější jsou pro tento typ cestování Spojené státy, kde jím disponuje více než 500 tisíc pilotů menších letadel. Právě na tento trh se chce společnost Klein Vision zaměřit s druhým prototypem AirCar po získání certifikátu od Evropské agentury pro bezpečnost letectví. „Pokud půjde certifikační proces podle plánu, mohli by si zákazníci koupit první model létajícího auta už za 2 až 3 roky,“ uzavřel Klein.

 

ZDROJ

Související

„Sloni“ a Pendolina dostanou ETCS od francouzské firmy Alstom

Sedm vysokorychlostních vlaků Pendolino, které provozují České dráhy, vyrábí právě Alstom. Nyní budou vybaveny nejnovějším systémem ETCS tohoto francouzského dodavatele – ETCS Level 2 Baseline 3. Elektrické dvoupodlažní vlaky, které budou rovněž vybaveny digitálním zabezpečovacím systémem,...


Správa železnic bude využívat digitální mapy založené na technologii Hexagonu

Hexagon je světovým lídrem v oblasti řešení digitální reality. Kombinuje senzorové, softwarové a autonomní technologie. Pořízením přesných geodetických měření a digitalizací informací o majetku a infrastruktuře může Správa železnic jakožto provozovatel získat přesné informace o železniční síti a...


Pražané mohou dobíjet své elektromobily z chytrých lamp

Aby instalace nezacláněly na chodnících, jsou elektrické nabíječky zabudovány do vybraných městských lamp. Jde o černé skříňky s kabely a piktogramy vysvětlujícími to, jak stanici používat. Většina stanic umožňuje nabíjení dvou vozidel najednou. Až do konce roku mohou Pražané nabíjet svá auta...