Auto se změní na letadlo za 80 vteřin a z Nitry do Bratislavy přeletí za 35 minut
Technologie
Foto: Archiv společnosti Klein Vision

Auto se změní na letadlo za 80 vteřin a z Nitry do Bratislavy přeletí za 35 minut

Sci-fi sa stalo realitou, AirCar, létající auto slovenské společnosti Klein Vision přeletělo z Nitry do Bratislavy. Během necelých tří minut po přistání se díky jedinému tlačítku transformovalo na sportovní vůz a jeho vynálezce prof. Štefan Klein pokračoval po dálnici z letiště do centra Bratislavy.

01.10.21

„Byl to doposud jeden z nejdelších absolvovaných letů a probíhal naprosto bez problémů. Auto je ve vzduchu velmi dobře ovladatelné a pilota ničím nepřekvapí. Ani při dosavadních letových zkouškách jsme neobjevili žádnou chybu,“ doplnil Štefan Klein.

Po stisknutí tlačítka se z trupu automaticky vyklopí křídla a vysunou se ocasní plochy V silničním módu je AirCar standardní vozidlo 5metrové délky, se kterým není problém zaparkovat ve městě. V leteckém módu se díky ocasu prodlouží o 1,5 metru a rozpětí křídel přesahuje 8 metrů. K ovládání vozidla slouží klasický volant, se kterým pilot během letu, stejně jako u běžných letadel, otáčí a pohybuje vpřed a vzad.

 


Vývojový tým společnosti Klein Vision, jehož součástí jsou i absolventi FSI VUT Dalibor Vlček a Miroslav Šenkýř, nyní pracuje na druhém prototypu. Po certifikaci se létající auto dostane do rukou zákazníků.

První prototyp AirCaru dosahuje při letu rychlosti 190 km/h a je vybavený motorem o výkonu 140 koní. Druhý prototyp, na kterém Kleinův tým aktuálně pracuje, bude mít dvojnásobný výkon a ve vzduchu by se měl pohybovat rychlostí 300 km/h. Doletová vzdálenost na jedno natankování se prodlouží na 700 až 1000 km. K ovládání vozidla je nutné vlastnit pilotní i řidičský průkaz. 

Přestože jde o nový typ dopravního prostředku, dopravní infrastruktura je podle vývojářů AirCaru připravena. V České republice je poměrně hustá síť menších letišť pro sportovní letadla, ze kterých je možné odstartovat nebo na nich přistát. 

Pilotní průkaz odpovídající kategorie vlastní asi 5 tisíc Čechů a ještě příznivější jsou pro tento typ cestování Spojené státy, kde jím disponuje více než 500 tisíc pilotů menších letadel. Právě na tento trh se chce společnost Klein Vision zaměřit s druhým prototypem AirCar po získání certifikátu od Evropské agentury pro bezpečnost letectví. „Pokud půjde certifikační proces podle plánu, mohli by si zákazníci koupit první model létajícího auta už za 2 až 3 roky,“ uzavřel Klein.

 

ZDROJ

Související

6D TOP 10 2021: Roborejnok, superpočítače, steaky z 3D tiskárny i létající auto

1. Měkký robotí rejnok se dotkl dna Mariánského příkopu. Odolal tak tisíckrát většímu tlaku než je na hladině moře Se zájmem sledujeme, jak daleko do vesmíru doplují satelity, rakety a sondy, ale napadlo vás někdy kouknout se opačným směrem? Díky měkkému robotímu rejnokovi se lidstvu podařilo...


První kolo na světě na vodíkový pohon funguje bez baterií

Vodíkové kolo LAVO bylo navrženo tak, aby lidstvo posunulo zase o krok blíže k bezemisní společnosti. V době, kdy se kola jako dopravní prostředky stávají v přeplněných městech normou, překonává LAVO nevýhody elektrických jízdních kol tím, že ke svému pohybu využívá vodík a obejde se bez...


Závody v autonomní dopravě se odehrávají také na vodě

Royal Navy přišla se samořídícím rychločlunem MAST. Jeho odlišnost od konkurence spočívá ve vysoké rychlosti, s níž se samonaviguje a pohybuje na vodách s hustým provozem. Jak je vidět i z řady našich dalších odkazů, konkurenční závody v autonomní dopravě se odehrávají nejen na zemi, ve vzduchu,...