Společnost NextSence, která je jednou z odnoží Googlu, vyvíjí sluchátka, která by měla zachycovat elektrické signály mozku a na základě toho studovat náš spánek a neurologický stav. Informoval o tom časopis Wired.
I když to může znít poněkud invazivně, toto zařízení by mohlo značně zjednodušit studium našeho mozku. Hlavním cílem je usnadnit a zpohodlnit snímání elektroencefalogramu (EEG), které běžně vyžaduje, aby výzkumníci připevnili elektrody k pokožce hlavy pozorované osoby.
Startup tvrdí, že sluchátka by mohla výrazně změnit život například lidem trpícím záchvaty, protože by poskytla neinvazivní způsob, jak záchvaty nejen studovat, ale také předpovídat na podobném principu jako funguje předpověď počasí.
„Pozorujeme krevní tlak, cholesterol a dýchací systém,“ řekl pro Wired vedoucí Centra pro zdraví mozku na Emoryho univerzitě Allan Levey, který pomáhá startupu zařízení testovat. „Nevyhodnocujeme to ale systematicky.“
Ačkoli startup zatím neklade důraz na komerční využití, je to lákavý pokus o méně invazivní alternativu k vizi startupů, které pracují na propojování mozku s počítačem, jako je Neuralink Elona Muska.
Vměstnat do tak malého zařízení dostatečné množství elektrod k zachycení významného množství mozkové aktivity však není snadný úkol. Nemluvě o potížích s pochopením kakofonie signálů vycházejících z našeho mozku.
John Stivoric, vedoucí pracovník X, výzkumné dceřiné společnosti Google, byl k těmto sluchátkům zpočátku skeptický. „Jeden z nejhorších senzorů na světě je EEG – je zde šum z okolí, povrchový šum, pohyb těla a tak dále,“ řekl časopisu Wired.
„Říkal jsem si, OK, nemělo by to fungovat,“ vzpomínal. „Ale ono to funguje. Ty signály se objevují. Jak je to vůbec možné?“
Jen Dwyerová, ředitelka lékařského oddělení společnosti NextSense, po letech testování na Emoryho univerzitě, zjistila, že sluchátka překvapivě účinně zachycují charakteristické EEG signály blížícího se záchvatu.
Po odštěpení od společnosti X získal startup NextSense finanční prostředky ve výši 5,3 milionu dolarů a chce svá sluchátka nabídnout partnerským univerzitám a farmaceutickým společnostem. Podle časopisu Wired plánuje společnost předložit sluchátka ke schválení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ještě v tomto roce.
Společnost také doufá, že se jí podaří prozkoumat i jiné než lékařské využití zařízení, například že uživatelé budou moci získat podrobný přehled o kvalitě svého spánku.