Sluchátka, která dokážou předpovídat záchvaty a studovat náš spánek
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Sluchátka, která dokážou předpovídat záchvaty a studovat náš spánek

Hudbu si přes ně nepustíte, ale lidem, kteří trpí záchvaty, možná změní život.

24.05.22

Společnost NextSence, která je jednou z odnoží Googlu, vyvíjí sluchátka, která by měla zachycovat elektrické signály mozku a na základě toho studovat náš spánek a neurologický stav. Informoval o tom časopis Wired.

I když to může znít poněkud invazivně, toto zařízení by mohlo značně zjednodušit studium našeho mozku. Hlavním cílem je usnadnit a zpohodlnit snímání elektroencefalogramu (EEG), které běžně vyžaduje, aby výzkumníci připevnili elektrody k pokožce hlavy pozorované osoby.

Startup tvrdí, že sluchátka by mohla výrazně změnit život například lidem trpícím záchvaty, protože by poskytla neinvazivní způsob, jak záchvaty nejen studovat, ale také předpovídat na podobném principu jako funguje předpověď počasí.

„Pozorujeme krevní tlak, cholesterol a dýchací systém,“ řekl pro Wired vedoucí Centra pro zdraví mozku na Emoryho univerzitě Allan Levey, který pomáhá startupu zařízení testovat. „Nevyhodnocujeme to ale systematicky.“

Ačkoli startup zatím neklade důraz na komerční využití, je to lákavý pokus o méně invazivní alternativu k vizi startupů, které pracují na propojování mozku s počítačem, jako je Neuralink Elona Muska.

Vměstnat do tak malého zařízení dostatečné množství elektrod k zachycení významného množství mozkové aktivity však není snadný úkol. Nemluvě o potížích s pochopením kakofonie signálů vycházejících z našeho mozku.

John Stivoric, vedoucí pracovník X, výzkumné dceřiné společnosti Google, byl k těmto sluchátkům zpočátku skeptický. „Jeden z nejhorších senzorů na světě je EEG – je zde šum z okolí, povrchový šum, pohyb těla a tak dále,“ řekl časopisu Wired.

„Říkal jsem si, OK, nemělo by to fungovat,“ vzpomínal. „Ale ono to funguje. Ty signály se objevují. Jak je to vůbec možné?“

Jen Dwyerová, ředitelka lékařského oddělení společnosti NextSense, po letech testování na Emoryho univerzitě, zjistila, že sluchátka překvapivě účinně zachycují charakteristické EEG signály blížícího se záchvatu.

Po odštěpení od společnosti X získal startup NextSense finanční prostředky ve výši 5,3 milionu dolarů a chce svá sluchátka nabídnout partnerským univerzitám a farmaceutickým společnostem. Podle časopisu Wired plánuje společnost předložit sluchátka ke schválení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ještě v tomto roce.

Společnost také doufá, že se jí podaří prozkoumat i jiné než lékařské využití zařízení, například že uživatelé budou moci získat podrobný přehled o kvalitě svého spánku.

 

ZDROJ

Související

Je režim Inkognito v prohlížeči Chrome skutečně soukromý? Zdá se, že ne

V rámci žaloby byl uveřejněn velmi závažný e-mail od šéfky marketingu společnosti Google Lorraine Twohillové zaslaný generálnímu řediteli Sundaru Pichaiovi. "Udělejte režim inkognito skutečně soukromým," napsala Twohillová v loňském e-mailu, který citovala agentura Bloomberg. "Jsme omezeni v tom,...


Od čištění kočičího záchodu ke změně politických preferencí

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které je podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech považováno za hlavní příčinu úmrtí připisovanou nemocem z potravin. Infekci způsobuje parazit zvaný Toxoplasma gondii neboli kokcidie kočičí. Může infikovat člověka i...


Google tvrdí, že se blíží k vytvoření umělé inteligence na úrovni člověka

V reakci na pesimistický článek publikovaný Tristanem Greenem v TheNextWeb prohlásil vedoucí výzkumný pracovník společnosti Google DeepMind Dr. Nando de Freitas, že "hra skončila" a že s tím, jak budeme zdokonalovat umělou inteligenci, se budeme postupně blížit i k AGI. Greene ve svém sloupku...