Vertikální vnitřní farmy najdeme ve státech, jako jsou Singapur, Japonsko, Velká Británie, USA, ale i u nás v České republice. Na těchto farmách jsou plodiny umístěny v malých nádobách a zásobeny potřebnými živinami pomocí speciálních zavlažovacích a LED-světelných systémů.
Navzdory rychlému rozmachu těchto technologií jsou však potraviny vypěstované ve vertikálních farmách potenciálními spotřebiteli stále vnímány jako nedostupné, případně dostupné pouze v obchodech s luxusním nebo jinak specializovaným zbožím.
Rostlinky pro všechny
Na tuto skutečnost se rozhodl zareagovat americký maloobchodní řetězec Walmart, avšak ne jako na překážku, ale jako na výzvu. Spotřebitelé v Kalifornii si už brzy budou moci koupit zeleninu vypěstovanou na vertikálních farmách ve všech 250 prodejnách Walmart po celém státě.
V rámci jednoho z kol financování v hodnotě 400 milionů dolarů, do kterého se zapojil i technologicky zaměřený fond Vision Group japonské společnosti SoftBank, pak koupil Walmart kapitálový podíl ve startupu Plenty, který se zabývá vertikálním zemědělstvím a sídlí v jižním San Franciscu.
Promyšlená investice
Tímto krokem se stal Walmart prvním velkým americkým maloobchodním řetězcem, který vložil významnou investici do vertikálního zemědělství. Podle Martina Munda, který dohlíží na nákup produktů Walmartu v USA, pak bylo rozhodnutí společnosti investovat právě do Plenty velice promyšlené.
Vedení Walmartu se totiž v průběhu čtyř let zajímalo i o několik dalších společností, které se vertikálním farmařením zabývají. Plenty si nakonec zvolili jednak kvůli vysoké výnosnosti farem, a také kvůli jejich intenzivním snahám o pěstování ovoce a zeleniny (vedle bylinek, klíčků a salátů). A právě Plenty plánuje začít pěstovat jahody a rajčata a prodávat je zákazníkům už v roce 2023.
Raketový růst
Plenty se v posledních letech dobře daří a jejich nově jmenovaný generální ředitel Arama Kukutai, řekl agentuře Reuters, že společnost za pouhé dva roky zvýšila výnosnost úrody ve svých pěstírnách listové zeleně o 700 %. Tomu však předcházelo deset let výzkumu a vývoje.
Technologie společnosti Plenty se od ostatních vertikálních farem trochu liší. Obvyklou praxí je totiž pěstovat plodiny v horizontálních vrstvách na sobě umístěných zásobníků. Zásobníky na rostliny společnosti Plenty jsou koncipovány vertikálně - jednotlivé plodiny vyrůstají ze zásobníků umístěných pod sebou ve vysokých věžích s modulárním uspořádáním. Stejně jako jedna z největších evropských vertikálních farem, která se nachází v Dánsku, i společnost Plenty pak využívá k výsadbě, krmení a sklizni svých plodin roboty.
Zelená budoucnost
Plenty uvádí, že jim systém věží umožňuje využívat pouhé jedno procento z půdy potřebné pro tradiční zemědělství a zároveň 150 - 350krát zvyšovat výnosy z jednoho akru.
Společnost aktuálně staví v kalifornském Comptonu jižně od Los Angeles závod o rozloze téměř 9 000 metrů čtverečních. Výroba má být zahájena ještě letos a právě odtud budou pocházet zelené plodiny pro prodejny Walmart. Část z nich se pak bude prodávat pod značkou Plenty a část pod privátní značkou Walmartu.
Kukutai uvedl, že právě dohoda se společností Walmart konečně vytváří příležitost skutečně se rozšířit a nezůstávat pouze u toho být okrajovým dodavatelem drahé zeleniny, jak bylo vertikálním farmám dosud vytýkáno.