Český startup získal ocenění za rozložitelnou náhražku polystyrenu. Vyrábí ji z hub
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Český startup získal ocenění za rozložitelnou náhražku polystyrenu. Vyrábí ji z hub

Jednorázové plastové obaly přispívají ke vzniku skládek a mikroplasty se dostávají do oceánů a pitné vody. Obalový materiál na bázi mycelia od malé české firmy Myco nabízí zcela biologicky rozložitelnou alternativu. Společnost za výrobek získala ocenění v letošním ročníku soutěže Energy Globe World Awards. Informuje o tom server Radio Prague International.

20.12.22

Boj proti klimatické změně se může často zdát jako beznadějný – příliš mnoho aktérů, nedostatek koordinace, soupeřící zájmy, složité mocenské struktury a faktory, které běžný člověk nemůže ovlivnit. To vše může vést k pocitům rezignace či zoufalství.

Energy Globe World Awards, které se každoročně udělují již 23 let, se však snaží těmto pocitům čelit. A to tak, že oceňují ty, kteří se snaží přijít s praktickými řešeními problémů životního prostředí. Jak říká zakladatel ceny Wolfgang Neumann – řešení již existují, jde jen o to, aby si je lidé uvědomili a realizovali.

„Máme více než třicet tisíc projektů. Myslím, že pro každý problém životního prostředí, který v našem světě máme, již existuje řešení. Musíme jen tato řešení ukázat a motivovat lidi, aby je používali,“ uvedl.

Na letošním ceremoniálu ve Vídni, byli vyhlášeni vítězové pěti kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. A vůbec poprvé byl oceněn i český projekt – startup z jihomoravského Kyjova získal čestnou medaili v kategorii Země.

Bez zátěže pro životní prostředí

Česká firma Myco s.r.o. vyrábí stoprocentní biologicky rozložitelné obalové materiály z houbového mycelia a organického odpadu, jako jsou například piliny, které lze použít místo polystyrenu. Výrobek na bázi hub se při kontaktu s vlhkostí přirozeně rozkládá, a tak se může znovu vstřebat do půdy.

Polystyren je totiž jedním z největších potížistů mezi jednorázovými plastovými obaly. Je objemný a nerozložitelný, navíc se významně podílí na vzniku mikroplastů, které se vyplavují do oceánů a dostávají se do pitné vody, čímž poškozují lidské zdraví i životní prostředí. Díky podobné struktuře, možnostem tvorby, pružnosti a pevnosti lze pěnový polystyren snadno nahradit výrobkem Myco – bez zátěže pro životní prostředí.

Dvouměsíční proces

Jeden z původců nápadu, Jan Ostrezi, Českému rozhlasu ukázal, jak proces výroby obalu probíhá. Organický odpad se nejprve shromáždí a nasype do velkého mixéru. Směs se pak sterilizuje a výsledný materiál je vhodný pro pěstování mycelia. „Mycelium funguje v substrátu jako jakýsi polymer nebo lepidlo. Substrát je složen z organického odpadu, někdy také z odpadní lepenky,“ vysvětlil spolutvůrce David Minařík.

Po měsíci až dvou mycelium dostatečně naroste, aby se mohlo rozemlít a vložit do formy pro tvarování do obalu. Nakonec se výrobek vysuší. Celý proces trvá přibližně dva měsíce. Hotový výrobek lze použít například na dárkové obaly, krabice a obalový materiál pro přepravu lahví vína. Lze z něj také vyrobit velmi dobré hnojivo.

Společnost nyní plánuje další kroky – příští rok se přestěhuje do větších prostor a pořídí si výkonnější zařízení.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...