Boj proti klimatické změně se může často zdát jako beznadějný – příliš mnoho aktérů, nedostatek koordinace, soupeřící zájmy, složité mocenské struktury a faktory, které běžný člověk nemůže ovlivnit. To vše může vést k pocitům rezignace či zoufalství.
Energy Globe World Awards, které se každoročně udělují již 23 let, se však snaží těmto pocitům čelit. A to tak, že oceňují ty, kteří se snaží přijít s praktickými řešeními problémů životního prostředí. Jak říká zakladatel ceny Wolfgang Neumann – řešení již existují, jde jen o to, aby si je lidé uvědomili a realizovali.
„Máme více než třicet tisíc projektů. Myslím, že pro každý problém životního prostředí, který v našem světě máme, již existuje řešení. Musíme jen tato řešení ukázat a motivovat lidi, aby je používali,“ uvedl.
Na letošním ceremoniálu ve Vídni, byli vyhlášeni vítězové pěti kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch a Mládež. A vůbec poprvé byl oceněn i český projekt – startup z jihomoravského Kyjova získal čestnou medaili v kategorii Země.
Bez zátěže pro životní prostředí
Česká firma Myco s.r.o. vyrábí stoprocentní biologicky rozložitelné obalové materiály z houbového mycelia a organického odpadu, jako jsou například piliny, které lze použít místo polystyrenu. Výrobek na bázi hub se při kontaktu s vlhkostí přirozeně rozkládá, a tak se může znovu vstřebat do půdy.
Polystyren je totiž jedním z největších potížistů mezi jednorázovými plastovými obaly. Je objemný a nerozložitelný, navíc se významně podílí na vzniku mikroplastů, které se vyplavují do oceánů a dostávají se do pitné vody, čímž poškozují lidské zdraví i životní prostředí. Díky podobné struktuře, možnostem tvorby, pružnosti a pevnosti lze pěnový polystyren snadno nahradit výrobkem Myco – bez zátěže pro životní prostředí.
Dvouměsíční proces
Jeden z původců nápadu, Jan Ostrezi, Českému rozhlasu ukázal, jak proces výroby obalu probíhá. Organický odpad se nejprve shromáždí a nasype do velkého mixéru. Směs se pak sterilizuje a výsledný materiál je vhodný pro pěstování mycelia. „Mycelium funguje v substrátu jako jakýsi polymer nebo lepidlo. Substrát je složen z organického odpadu, někdy také z odpadní lepenky,“ vysvětlil spolutvůrce David Minařík.
Po měsíci až dvou mycelium dostatečně naroste, aby se mohlo rozemlít a vložit do formy pro tvarování do obalu. Nakonec se výrobek vysuší. Celý proces trvá přibližně dva měsíce. Hotový výrobek lze použít například na dárkové obaly, krabice a obalový materiál pro přepravu lahví vína. Lze z něj také vyrobit velmi dobré hnojivo.
Společnost nyní plánuje další kroky – příští rok se přestěhuje do větších prostor a pořídí si výkonnější zařízení.