Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi

V lednu vstoupil v Jižní Koreji v platnost nový zákon o trestech za závažné nehody. Nový předpis stanovil, že pokud pracovníci při práci zemřou nebo utrpí vážné zranění, může soud generálnímu řediteli nebo vysoce postaveným manažerům dané firmy udělit pokutu, nebo je dokonce poslat do vězení.

02.08.22

Podle zprávy magazínu Rest of the World zveřejněné 6. června tato událost podnítila zvýšení investic do robotů v zemi. „V průběhu naší historie jsme vždy museli hledat způsoby, jak si udržet náskok," uvedl Kim Yong-rae, generální ředitel společnosti Speefox, největšího jihokorejského výrobce kondenzátorů. „Automatizace je dalším krokem v tomto procesu."

„Zákony představují v současné době v podnikání velkým problém," dodala Kim Hyo-jin, výkonná ředitelka společnosti Speefox a Yong-raeova dcera. „Naštěstí pro nás automatizujeme již delší dobu, takže když zákon přišel, byli jsme připraveni."

Nový zákon přiměl společnosti hledat možnosti, jak mít pracovníků méně nebo možná vůbec žádné.

„Společnosti směřují ke snižování počtu zaměstnanců," uvedl pro Rest of the World Jung Jin-woo, profesor Soulské národní univerzity vědy a techniky, který se zabývá bezpečností práce. „Váhají také, zda se mají pouštět do jakýchkoli rizikových projektů."

Zákon byl zpočátku vnímán jako významný krok v oblasti práv pracovníků. Společnosti, většinou výrobci a stavební firmy, však proti němu argumentovaly s tím, že kriminalizace vedoucích pracovníků za praktiky na pracovišti je nespravedlivá a že zákon je formulován příliš vágně, což vede k nejistotě, co přesně představuje provinění a jak se mu vyhnout.

Jižní Korea je známá nedostatečnou bezpečností ve svých továrnách, což je u tak technologicky vyspělého státu zajímavé a pochopitelně i velmi znepokojující.

„Opakované nehody představují velký problém pro zemi s příjmem na obyvatele kolem 30 000 dolarů," řekl Lee Joon-won, odborník na bezpečnost systémů na Soongsilově univerzitě v Soulu. „Je přirozené, že společnosti usilují o zisk, ale musí to dělat bezpečně."

Nyní se do problému zapojila vláda a slíbila, že pomůže společnostem zlepšit jejich bezpečnostní standardy. „Důležitější než nákup nových zařízení je, aby si společnosti uvědomily důležitost zajištění bezpečnosti, předcházely průmyslovým haváriím, a tedy zavedly a uplatňovaly systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví," uvedlo Ministerstvo práce a zaměstnanosti. „Je základní odpovědností státu chránit drahocenné životy a bezpečnost pracujících lidí."

Dosáhne ministerstvo svého vznešeného cíle, nebo se národ dočká celostátního nahrazení pracovníků roboty? V sázce je živobytí lidí, což vytváří velmi napjatou situaci. Jak se vše nakonec vyvine, ukáže čas.

 

ZDROJ

Související

Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému...


Nejmenší chodící robot na světě měří půl milimetru

Tito roboti jsou však často navrženi tak, aby plavali nebo jednoduše proplouvali tekutinami, které se již pohybují v tělesném oběhovém systému. Výzkumníkům se však tentokrát podařilo sestrojit bezdrátového robota, který může být řízen na dálku a jenž se pohybuje buď na nohách nebo jiným druhem...


Novou čínskou přehradu postaví pouze roboti

Čína do všech výše uvedených zdrojů investuje velké prostředky, přičemž nedávno oznámila výstavbu obrovské přehrady na Žluté řece v provincii Čching-chaj, která se nachází na Tibetské náhorní plošině. Předpokládá se, že po dokončení bude přehrada Yangqu vyrábět téměř pět miliard kilowatthodin...