Světová banka odmítla pomoct Salvadoru s bitcoinem
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Světová banka odmítla pomoct Salvadoru s bitcoinem

Salvador se rozhodl, že se bitcoin stane zákonným platidlem. Světová banka na jeho žádost o pomoc reagovala podle očekávání, odmítla ji.

28.06.21

Mezinárodní věřitel Světová banka uvedl jako zdůvodnění svého rozhodnutí obavy ohledně transparentnosti a dopadu těžby bitcoinů na životní prostředí. Začátkem června oznámil středoamerický Salvador své smělé plány ohledně formálního přijetí digitální měny bitcoin jako oficiálního platidla.

Cílem Salvadoru je používat bitcoin jako paralelní zákonné platidlo vedle amerického dolaru. Rozhodnutí Světové banky dát od záměru ruce pryč by mohlo znamenat, že země bude mít problém při dodržení termínu. Chtěla totiž zajistit celoplošné přijetí bitcoinu v příštích třech měsících.

„Zavázali jsme se pomoci Salvadoru mnoha způsoby, včetně transparentnosti měn a regulačních procesů,“ sdělil mluvčí Světové banky tiskové agentuře Reuters. „Vláda nás sice požádala o pomoc s bitcoiny, ale to není něco, co by Světová banka mohla podpořit vzhledem k nedostatkům v oblasti životního prostředí a transparentnosti,“ zní oficiální zdůvodnění odmítnutí pomoci ze strany Světové banky.

Světová banka takto reagovala poté, co salvadorský ministr financí Alejandro Zelaya prohlásil, že země požádala Světovou banku o technickou pomoc s implementací kryptoměny jako oficiálního způsobu platby. Zelaya také uvedl, že diskuse s Mezinárodním měnovým fondem byly úspěšné, a uvedl, že MMF není „proti“ implementaci bitcoinů. MMF ale před pár dny prohlásil, že v souvislosti s přijetím bitcoinu ze strany Salvadoru vidí „makroekonomické, finanční a právní problémy“.

Salvador se stal první zemí na světě, která oficiálně klasifikovala bitcoin jako legální měnu. Kongres schválil návrh prezidenta Nayiba Bukeleho na jeho přijetí do oficiálního měnového systému. Prezident Bukele uvedl, že vláda se zapsala do historie a že tento krok usnadní krajanům žijícím v zahraničí posílat domů peníze.

Podle legislativy se bitcoiny stanou zákonným platidlem spolu s americkým dolarem do 90 dnů od schválení Kongresem. Nový zákon nařizuje, že každý podnik musí přijmout bitcoiny jako zákonné platidlo za zboží nebo služby.

Salvadorská ekonomika se do značné míry spoléhá na peníze posílané domů ze zahraničí, které tvoří přibližně 20 % hrubého domácího produktu země. Více než dva miliony Salvadorců žijí mimo zemi, ale nadále udržují úzké vazby s místem narození a každý rok posílají domů více než 4 miliardy dolarů.

 

Zdroj: https://www.bbc.com/news/business-57507386 

Související

Robin Petrášek z Expat Finance jako klíč k českým nemovitostem pro cizince

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #49 - Robin Petrásek


Češi žijí déle než Slováci. Mají také vyšší důchody

Čeští muži mají šanci na dožití téměř o tři roky vyšší než ti slovenští. Střední délka života žen v tuzemsku je pak o více než dva roky delší než na Slovensku. V roce 1993, kdy se Československo rozdělilo na dvě země, činila v Česku střední délka života u mužů 69,3 roku a u žen 76,5. Do roku 2019...


Česko splňuje tři z pěti kritérií regulace kryptoměn

Fintech insight seřadil země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle pěti regulačních kritérií. Každé pak přiděloval body na základě toho, kolik daná země splnila kritérií. Bylo jich celkem pět – pokud státy povolily vlastnit kryptoměny, pokud vyžadovaly licenci k provozování...