Světová banka odmítla pomoct Salvadoru s bitcoinem
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Světová banka odmítla pomoct Salvadoru s bitcoinem

Salvador se rozhodl, že se bitcoin stane zákonným platidlem. Světová banka na jeho žádost o pomoc reagovala podle očekávání, odmítla ji.

28.06.21

Mezinárodní věřitel Světová banka uvedl jako zdůvodnění svého rozhodnutí obavy ohledně transparentnosti a dopadu těžby bitcoinů na životní prostředí. Začátkem června oznámil středoamerický Salvador své smělé plány ohledně formálního přijetí digitální měny bitcoin jako oficiálního platidla.

Cílem Salvadoru je používat bitcoin jako paralelní zákonné platidlo vedle amerického dolaru. Rozhodnutí Světové banky dát od záměru ruce pryč by mohlo znamenat, že země bude mít problém při dodržení termínu. Chtěla totiž zajistit celoplošné přijetí bitcoinu v příštích třech měsících.

„Zavázali jsme se pomoci Salvadoru mnoha způsoby, včetně transparentnosti měn a regulačních procesů,“ sdělil mluvčí Světové banky tiskové agentuře Reuters. „Vláda nás sice požádala o pomoc s bitcoiny, ale to není něco, co by Světová banka mohla podpořit vzhledem k nedostatkům v oblasti životního prostředí a transparentnosti,“ zní oficiální zdůvodnění odmítnutí pomoci ze strany Světové banky.

Světová banka takto reagovala poté, co salvadorský ministr financí Alejandro Zelaya prohlásil, že země požádala Světovou banku o technickou pomoc s implementací kryptoměny jako oficiálního způsobu platby. Zelaya také uvedl, že diskuse s Mezinárodním měnovým fondem byly úspěšné, a uvedl, že MMF není „proti“ implementaci bitcoinů. MMF ale před pár dny prohlásil, že v souvislosti s přijetím bitcoinu ze strany Salvadoru vidí „makroekonomické, finanční a právní problémy“.

Salvador se stal první zemí na světě, která oficiálně klasifikovala bitcoin jako legální měnu. Kongres schválil návrh prezidenta Nayiba Bukeleho na jeho přijetí do oficiálního měnového systému. Prezident Bukele uvedl, že vláda se zapsala do historie a že tento krok usnadní krajanům žijícím v zahraničí posílat domů peníze.

Podle legislativy se bitcoiny stanou zákonným platidlem spolu s americkým dolarem do 90 dnů od schválení Kongresem. Nový zákon nařizuje, že každý podnik musí přijmout bitcoiny jako zákonné platidlo za zboží nebo služby.

Salvadorská ekonomika se do značné míry spoléhá na peníze posílané domů ze zahraničí, které tvoří přibližně 20 % hrubého domácího produktu země. Více než dva miliony Salvadorců žijí mimo zemi, ale nadále udržují úzké vazby s místem narození a každý rok posílají domů více než 4 miliardy dolarů.

 

Zdroj: https://www.bbc.com/news/business-57507386 

Související

Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžaři kryptoměny bitcoin každoročně vyprodukují 30 700 tun elektroodpadu, odhadují Alex de Vries a Christian Stoll. To je v průměru 272 gramů na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 gramů. Těžaři vydělávají peníze vytvářením nových bitcoinů, ale použité výpočetní prostředky spotřebovávají...


Paralelní digiměna ve Švédsku?

Projde disrupcí i centrální bankovnictví? Vznik a rozvoj kryptoměn, kterých už je na světě přes 700 na čele s nejznámějším bitcoinem, vzbudil samozřejmě pozornost centrálních bankéřů. Jde totiž o měnový fenomén, ať už formální definice měny v různých zemích povaze kryptoměn odpovídají či ne....


Česko a autoprůmysl

Budoucnost českého autoprůmyslu - a vzhledem k jeho váze do značné míry i prosperita naší ekonomiky - budou vystaveny vážnému testu . A to hned ve dvojím směru. Za prvé: dnešní prosperita celého českého průmyslu se opírá o konkurenční výhody, které skvěle fungovaly 25 let, jež ale brzy ztratí s...