Evropská centrální banka pracuje na konceptu digitálního eura
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Evropská centrální banka pracuje na konceptu digitálního eura

Zvláštní pracovní skupina Evropské centrální banky (ECB) zveřejnila komplexní zprávu o evropské digitální měně.

28.05.21

Digitální euro by mělo být elektronickou formou peněz centrální banky přístupná všem občanům a firmám k provádění plateb rychlým, jednoduchým a bezpečným způsobem. Digitální euro by mělo podle zprávy hotovost pouze doplnit, nikoliv zrušit.

„Euro patří Evropanům a naším posláním je být jeho opatrovníkem,“ řekla Christine Lagardeová, prezidentka ECB. „Evropané se stále více obracejí k digitálnímu způsobu utrácení, ukládání a investování peněz. Naší rolí je zajistit důvěru v peníze. To znamená zajistit, aby euro odpovídalo digitálnímu věku. Měli bychom být připraveni vydat digitální euro, pokud to bude potřeba.“

Pracovní skupina složená z členů ECB a 19 národních centrálních bank eurozóny zkoumala různé scénáře týkající se vydávání digitálního eura. Reaguje na zvýšenou poptávku po elektronických platbách v eurozóně, která vyžaduje evropský bezrizikový digitální platební prostředek a také naopak na výrazný pokles používání hotovosti jako platebního prostředku v eurozóně.

Tisková zpráva ECB uvedla, že digitální euro zachová veřejné blaho, které euro poskytuje občanům, tedy volný přístup k jednoduchému, všeobecně přijímanému, bezrizikovému a důvěryhodnému platebnímu prostředku.  Estonsko, světový lídr v oblasti e-governmentu, se snaží nabídnout své zkušenosti z vývoje systému KSI Blockchain pro maloobchodní provoz. Zkušení Estonci jednají s několika centrálními bankami o možném vývoji jejich vlastních digitálních měn.

Firma Guardtime, která stojí ze estonskými úspěchy v oblasti digitálního státu věří, že zavedení digitálních měn centrálních bank by mohlo změnit globální ekonomický řád a přineslo by řadu výhod, jako je efektivnější obchod, lepší přístup k financím pro miliony lidí a snížení kriminality. Existují však technologické překážky, které je třeba překonat. Jde hlavně o škálovatelnost a bezpečnost, a právě o těchto bodech diskutuje Guardtime s některými centrálními bankami.

„Decentralizované digitální měny, jako jsou bitcoiny, jsou stále populárnější a mnoho centrálních bank si začíná uvědomovat, že musí vyvinout své vlastní verze, nebo jim ujede vlak,“ prohlásil generální ředitel Guardtime Mike Gault.

V EU se objem elektronického obchodu mezi únorem a červnem zvýšil zhruba o 20 %, a to i přes celkový pokles maloobchodních prodejů. Nyní také existují reálné obavy ohledně papírových peněz, které by mohly přispívat k šíření virů. Jeden výzkum také odhalil, že průměrná bankovka hostí přibližně 26 000 kolonií bakterií. Rada guvernérů ovšem dosud rozhodnutí o zavedení digitálního eura nepřijala, konzultace s občany, akademickou sférou, finančním sektorem a veřejnými orgány začaly 12. října.

 

Zdroj: https://www.the-blockchain.com/2020/10/02/european-central-bank-ramps-up-its-work-on-digital-euro/

Související

Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžaři kryptoměny bitcoin každoročně vyprodukují 30 700 tun elektroodpadu, odhadují Alex de Vries a Christian Stoll. To je v průměru 272 gramů na transakci. Pro srovnání, iPhone 13 váží 173 gramů. Těžaři vydělávají peníze vytvářením nových bitcoinů, ale použité výpočetní prostředky spotřebovávají...


Firma běží na blockchainu a nepotřebuje manažery

Blockchain, sofistikovanou decentralizovanou databázi s neustále se aktualizujícími a vzájemně ověřovanými záznamy transakcí, jsme se naučili vnímat hlavně jako účetní platformu pro bitcoin a další kryptoměny. S průlomovým využitím technologie blockchainu přichází venture capital fond "The DAO",...


Experiment s blockchainem mění obchodování

Značné naděje jsou vkládány do technologie blockchain v řadě oblastí byznysu a financí. Dnes ji známe hlavně jako technologickou bázi, na které běží bitcoin a další kryptoměny. Průlomový experiment má prokázat sílu této technologie v silně komplikované oblasti mezinárodního obchodu. K experimentu...