Evropská centrální banka pracuje na konceptu digitálního eura
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Evropská centrální banka pracuje na konceptu digitálního eura

Zvláštní pracovní skupina Evropské centrální banky (ECB) zveřejnila komplexní zprávu o evropské digitální měně.

28.05.21

Digitální euro by mělo být elektronickou formou peněz centrální banky přístupná všem občanům a firmám k provádění plateb rychlým, jednoduchým a bezpečným způsobem. Digitální euro by mělo podle zprávy hotovost pouze doplnit, nikoliv zrušit.

„Euro patří Evropanům a naším posláním je být jeho opatrovníkem,“ řekla Christine Lagardeová, prezidentka ECB. „Evropané se stále více obracejí k digitálnímu způsobu utrácení, ukládání a investování peněz. Naší rolí je zajistit důvěru v peníze. To znamená zajistit, aby euro odpovídalo digitálnímu věku. Měli bychom být připraveni vydat digitální euro, pokud to bude potřeba.“

Pracovní skupina složená z členů ECB a 19 národních centrálních bank eurozóny zkoumala různé scénáře týkající se vydávání digitálního eura. Reaguje na zvýšenou poptávku po elektronických platbách v eurozóně, která vyžaduje evropský bezrizikový digitální platební prostředek a také naopak na výrazný pokles používání hotovosti jako platebního prostředku v eurozóně.

Tisková zpráva ECB uvedla, že digitální euro zachová veřejné blaho, které euro poskytuje občanům, tedy volný přístup k jednoduchému, všeobecně přijímanému, bezrizikovému a důvěryhodnému platebnímu prostředku.  Estonsko, světový lídr v oblasti e-governmentu, se snaží nabídnout své zkušenosti z vývoje systému KSI Blockchain pro maloobchodní provoz. Zkušení Estonci jednají s několika centrálními bankami o možném vývoji jejich vlastních digitálních měn.

Firma Guardtime, která stojí ze estonskými úspěchy v oblasti digitálního státu věří, že zavedení digitálních měn centrálních bank by mohlo změnit globální ekonomický řád a přineslo by řadu výhod, jako je efektivnější obchod, lepší přístup k financím pro miliony lidí a snížení kriminality. Existují však technologické překážky, které je třeba překonat. Jde hlavně o škálovatelnost a bezpečnost, a právě o těchto bodech diskutuje Guardtime s některými centrálními bankami.

„Decentralizované digitální měny, jako jsou bitcoiny, jsou stále populárnější a mnoho centrálních bank si začíná uvědomovat, že musí vyvinout své vlastní verze, nebo jim ujede vlak,“ prohlásil generální ředitel Guardtime Mike Gault.

V EU se objem elektronického obchodu mezi únorem a červnem zvýšil zhruba o 20 %, a to i přes celkový pokles maloobchodních prodejů. Nyní také existují reálné obavy ohledně papírových peněz, které by mohly přispívat k šíření virů. Jeden výzkum také odhalil, že průměrná bankovka hostí přibližně 26 000 kolonií bakterií. Rada guvernérů ovšem dosud rozhodnutí o zavedení digitálního eura nepřijala, konzultace s občany, akademickou sférou, finančním sektorem a veřejnými orgány začaly 12. října.

 

Zdroj: https://www.the-blockchain.com/2020/10/02/european-central-bank-ramps-up-its-work-on-digital-euro/

Související

Robin Petrásek z Expat Finance jako klíč k českým nemovitostem pro cizince

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #49 - Robin Petrásek


Tatum získal dalších 41,5 milionu dolarů. Plánuje rozšířit globální dosah

Investice rozšiřuje předchozí financování startupu i a zahrnuje společnosti Evolution Equity Partners jakožto vedoucího partnera, dále pak Octopus Ventures, 3VC, Tensor Ventures, Depo Ventures, Leadblock Fund, Circle a zakladatele společnosti Bitpanda. „Společnost Tatum zaujala Evolution na...


Česko splňuje tři z pěti kritérií regulace kryptoměn

Fintech insight seřadil země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle pěti regulačních kritérií. Každé pak přiděloval body na základě toho, kolik daná země splnila kritérií. Bylo jich celkem pět – pokud státy povolily vlastnit kryptoměny, pokud vyžadovaly licenci k provozování...